McKINLEY, Tamara

Krajina snov /číta Beáta Drotárová/ 1345 min.

austrálske romány

Catriona žije medzi kočovnými divadelníkmi, putujúcimi po drsnom austrálskom vnútrozemí. Dievčatko je obdarené výnimočným hlasom a krásou, a tak upúta pozornosť záhadného Angličana. Napriek všetkým ťažkostiam v živote sa jej podarí vypracovať na jednu z najuznávanejších sopranistiek. Slávi jeden úspech za druhým, ibaže démoni minulosti sú stále s ňou a hrozí, že jej temné tajomstvo vypláva na povrch...

 

CONNELLY, Michael

Zákon neviny /Peter Lejko/ 900 min.

americké romány

Michael Haller čelí vážnemu obvineniu - je podozrivý z vraždy bývalého klienta. Prípad pridelia sudcovi, ktorý nemá Hallera veľmi v láske, keďže sa v minulosti proti jeho rozsudkom úspešne odvolal, a ten ho pošle rovno do väzby. Haller sa musí obhajovať a zároveň bojuje o život v prostredí, kde mu hrozí nebezpečenstvo nielen od spoluväzňov a dozorcov, ale aj od tých, ktorí naňho vraždu narafičili.

 

zostavila GÁFRIKOVÁ, Oľga

Leopold Podstupka povolaním šéfredaktor : výnimočná osobnosť slovenskej žurnalistiky /číta Jozef Lapšanský/ 930 min.

autobiografické spomienky

Spomienková kniha o jednej z najvýznamnejších osobností slovenského novinárstva druhej polovice 20. storočia. Leopolda Podstupku približujú rovesníci a spolupracovníci z rôznych období jeho života. Profil človeka, ktorý bol v istom slova zmysle legendou už za svojho života, dotvárajú jeho obľúbené výroky, ktorými často zľahčoval zložité situácie.

 

SUNDERLAND, Hannah

Takmer úplne normálna /číta Lucia Hrašková/ 768 min.

anglické romány

Všetci okolo Matildy už majú život vyriešený, len ona žije u rodičov. Potom stretne Thea a má pocit, že konečne našla toho pravého. Theo spíše zoznam trinástich úloh, ktoré má splniť, aby prekonala sama seba. Spoločnými silami plnia úlohy jednu za druhou, no osud zamieša karty. Theo sa s ňou rozíde a neprezradí jej prečo. Matilda ďalej plní úlohy zo zoznamu. No zdá sa, že Theo ešte nepovedal posledné slovo. Dozvie sa jeho tajomstvo? Dovolí mu opäť vstúpiť do svojho života?

 

WENZLOVÁ ŠVÁBEKOVÁ, Zdenka

Nemusíš prosiť /číta Katarína Turčanová/ 780 min.

slovenské romány

Osud sa s Rebekou nemaznal. Rómka Rebeka, ktorá opúšťa brány detského domova, sa ocitá vo veľkom nepoznanom svete. Pohltí ju, a s hrmotom narazí na jeho nástrahy, nebezpečné pasce. Keď sa jej podarí vyhrabať sa z jednej jamy levovej, padá do druhej. Podarí sa Rebeke prelomiť všetky nešťastné zhody bez pomoci, bez opory? Nájde svoju lásku, domov, úctu a stratený zmysel života?

 

ALLEGRI, Renzo

Zázraky Pátra Pia /číta Prevzaté/ 720 min.

biografie

San Giovanni Rotondo sa už počas života Pátra Pia stalo dejiskom neuveriteľných príbehov množstva ľudí, ktorí o nich svedčia v tejto knihe. Dočítate sa o stigmách i bilokáciách, o proroctvách i mnohých uzdraveniach, o javoch, ktoré veda doteraz nedokázala vysvetliť, o obráteniach a o dobre, ktoré svätec so stigmami dokázal prebúdzať v ľuďoch.

 

LEWIS, C. S.

Štyri lásky : náklonnosť, priateľstvo, eros, agapé /číta Jozef Kramár/ 360 min.

eseje

O pravej povahe lásky sa už napísalo veľa slov a veľa kníh, ale len niekoľko z nich je takých výstižných, ako táto kniha. C.S. Lewis v nej sumarizuje štyri typy Ľudskej lásky - náklonnosť, priateľstvo, eros a kresťanskú lásku (Božiu lásku). Prvé tri sú nám prirodzené, ale Lewis nám ukazuje, ako sa bez Božej lásky deformujú, a dokonca sa môžu stať nebezpečnými.

 

MEYEROVÁ, Stephenie

Polnočné slnko /číta Lukáš Šepták/ 1620 min.

americké romány

Kultová Twilight sága sa začiatkom milénia stala ópiom pre celú generáciu. Zvodný upír Edward pobláznil nielen vnučky, ale aj mamy. Po pätnástich rokoch prichádza prerozprávanie príbehu veľkej lásky z Edwardovho pohľadu. Ikonický príbeh Belly a Edwarda nadobúda nový temný podtón. Pre Edwarda je to najzaujímavejšia udalosť, akú zažil počas svojho dlhého života. Bellin príchod ho znepokojí a fascinuje, s podobným pocitom sa za celé roky v podobe upíra ešte nestretol.

 

ANTAL, Milan

Tyfór /číta Michael Szatmary, Stano Staško, Ondrej Rosík/ 80 min.

slovenské príbehy

Keď si partia nevidiacich ide posedieť, vždy sa napokon dostane k vtipom. Tie najlepšie sú práve z ich prostredia. Preto vznikla myšlienka, že by bola škoda na takéto vtipy zabudnúť. Nevidiaci pán Milan Antal sa podujal ich zozbierať a dať ich do ucelenej brožúrky, pretože humor často pomáha prekonávať rôzne životné situácie...

 

REUSS, Gustáv

Hviezdoveda, alebo, Životopis Krutohlava, čo na Zemi, okolo Mesiaca a Slnka skúsil a čo o obežniciach, vlasaticiach, pôvode a konci sveta vedel /číta Igor Šabek/ 470 min.

slovenské romány

Gustáv Reuss v Hviezdovede vysiela svojho hrdinu Krutohlava obrím teplovzdušným balónom z Muráňa rovno na Mesiac. Sčasti dobrodružný príbeh, sčasti popularizačná príručka je originálnym záznamom poznatkov z astronómie, geografie a fyziky. Je ale predovšetkým svedectvom neopakovateľnej sily fantázie, vychádzajúcej z ľudových povestí a rozprávok, ktoré Gustáv Reuss s bratom a otcom zbierali v oblasti Gemera.