ALEXIJEVIČ, Svetlana

Vojna nemá ženskú tvár /číta Jana Dolanská/ 786 min.

ruské romány – druhá svetová vojna

Hrôza vojny sa v dokumentárnej koláži strieda s prekvapujúcou ľudskosťou a odkrýva tak celkom inú tvár vojny, tvár, ktorú by sme v kusých kapitolách učebníc dejepisu hľadali len márne.

 

DÁN, Dominik

Noc temných klamstiev /číta Igor Šabek/ 669 min.

slovenské detektívne romány

V novom prípade, keď sa mocní tohto sveta rozhodnú zamiešať karty práve v piatok hodinu pred ukončením pracovnej doby. Všetci detektívi sa už vidia na zaslúženom odpočinku. Ale ako vždy jeden mieni a druhý mení. Vražda je vražda, a ak sú do nej zapletení vysokopostavení ľudia z tých najvyšších miest a zavraždená je prominentná prostitútka, víkendové radovánky musia ísť bokom a začína sa vyšetrovanie.

 

HJORTH, Michael & ROSENFELDT, Hans  

Učeň /číta Dušan Kubaň/ 1322 min.

švédske detektívne romány

Policajný psychológ Sebastian Bergman sa dozvie, že má dospelú dcéru. Po prvý raz, odkedy mu cunami vzalo manželku Lily a dcéru Sabine, cíti, že by mohol získať spriaznenú dušu. Trápi ho len jediné – má jej prezradiť, že je jej biologický otec, alebo si to radšej nechá pre seba?

 

HNÍZDIL, Jan

Ako sa nestať pacientom  /číta Pavol Pivko/ 480 min.

populárno-náučné publikácie - zdravie a choroba

Knižný výber z článkov a úvah MUDr. Jana Hnízdila možno vrelo odporučiť všetkým, ktorí si vážia zdravie vlastné i zdravie spoločnosti a sú ochotní preň niečo urobiť. Môžu si byť istí, že ich čítanie nielen poučí, ale aj povzbudí a pobaví.

 

JONASSON, Jonas

Zabijak Anders a jeho priatelia (a sem-tam nejaký nepriateľ)  /číta Michal Novák/ 645 min.

švédske romány

Zabijak Anders je typická jonassonovská bizarná postavička, podobne ako storočný starček a múdra analfabetka. Ich príbehy pobavia aj rozosmejú, ale do literatúry vstúpili najmä preto, aby sme hlbšie vnímali svet, ktorý nás obklopuje, a robili ho lepším.

 

KLASSENOVÁ, Julie

Učiteľova dcéra   /číta Beáta Drotárová/ 943  min.

anglické romány

Romantický triler s prívlastkom druhá Jane Eyrová z regentského obdobia. Emma Smallwoodová chce pomôcť svojmu otcovi, súkromnému učiteľovi, vyriešiť finančné ťažkosti, preto s ním odchádza do sídla baroneta Gilesa Westona a jeho štyroch synov. Pár dní po ich príchode sa začnú diať divné veci: kto je tou záhadnou osobou, ktorú Emma počuje hrať v noci na klavíri, hoci je hudobný salón prázdny?

KOLLÁR, Jozef

55 minút medzi životom a smrťou /číta jozef Lapšanský/ 322 min.

emigranti – totalitné režimy

Dvojnásobný majster ČSSR v cyklistike Robert Hutyra sa v roku 1983 rozhodol s rodinou opustiť republiku. Na cestu za železnú oponu si vybral teplovzdušný balón. Veľké dobrodružstvo sa odohralo v noci zo 6. na 7. september.

 

NELSON, Jandy

Dám Ti aj slnko /číta Katarína Turčanová / 866 min.

americké romány pre mládež

Jude and Noah are twins and artistically gifted.  Jude a Noe sú dvojčatá a umelecky nadaný. Both of them intend to go to a special art school, but their life collapses when their mother dies in a car accident. Obe strany majú v úmysle ísť na  umeleckú školu, ale ich život sa rúca, keď ich matka zomrie pri autonehode. She was their mentor and always pushed and supported them.

 

PRONSKÁ, Jana

Čierna vdova /číta Ľudmila Swanová/ 642 min.

slovenské romány

Nový román populárnej autorky ponúka podmanivý ľúbostný príbeh zo stredovekého Slovenska. Adriana Mariášiová pochovala už troch manželov, ktorých jej kvôli majetku nanútil otec. Zostane vdovou ? 

 

SZABÓ, Magda

Dvere /číta Jana Dolanská/  588 min.

maďarské romány

Príbeh dvoch osamelých žien, ktoré sú vytrhnuté zo svojich svetov rozličnými okolnosťami, sa odohráva v polovici dvadsiateho storočia v Maďarsku, poznačenom následkami vojny.