BALKO, Peter

Vtedy v Lošonci. Via Lošonc  /číta Igor šabek/ 291 min.

slovenské romány

Balkov príbeh dvoch kamarátov z Lučenca, ktorý je jemne autobiografický, zaujal aj porotu Anasoft Litera - dostal medzi tohtoročných finalistov a neskôr získal Cenu čitateľov. Výborný debut, v ktorom nájdete trochu nostalgie, ale aj jemné prvky magického realizmu.

 

BANÁŠ, Jozef

Kód 7. Koniec zla /číta Igor Šabek/ 1092 min.

slovenské romány

Známi hrdinovia z románov Kód 1 a Kód 9 Michal a bohyňa Kumari spoločne s reálnymi postavami, akými sú dalajláma alebo bhutánsky kráľ, nekompromisne odolávajú silám zla. Autor odvážne tvrdí, že tento boh vyhovuje najmä nenásytným bankám, mediálnym manipulátorom a mocichtivým politikom.

 

BJØRK, Samuel

Sova /číta Peter Čižmár/ 891 min.

nórske detektívne romány

V lese sa našlo telo tínedžerky Camilly Greenovej, ktorá bola tri mesiace nezvestná. Niekto ju rituálnym spôsobom zavraždil, možno aj týral a mučil. Opatrne ju položil na lôžko z vtáčích pier a okolo tela umiestnil sviečky v tvare pentagramu. Vrah po sebe nezanechal žiadne stopy.

 

BRIZZI, Fausto

Pre tvoje dobro /číta Lukáš Šepták/  425 min.

talianske romány

Deprimovaný Diego si, žiaľ až ako štyridsaťšesťročný uvedomí, že má za sebou neúspešné manželstvo a prežíva krízu stredného veku. Zistí, že ľudia, ktorých má rád, naňho nemajú čas. Pochopí, že ani on sa vlastne o iných nikdy nezaujímal..

 

BUNN, D. – OKE, J.

Judita. Cesta do Damasku /číta Jana Dolanská/ 814 min.

americké náboženské romány

Dej sa odohráva štyridsať rokov po Kristovi. Judita je dcérou bohatého majiteľa karaván a žije so svojou matkou v Tiberiase. Hoci žijú v bohatstve a blahobyte, nie sú šťastné. Judita vída svojho milovaného otca Džamala veľmi zriedkavo, nepozná však pravú príčinu.

 

 

 

 

 

 

 

KARIKA, Jozef

Trhlina /číta Rasťo Piško/ 759 min.

slovenské romány

Autor na na stránkach knihy rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč.

 

LEEOVÁ, Harper

Nezabíjajte vtáčika /Jana Dolanská/ 750 min.

americké romány

Román nie je iba o rasizme a justičnej vražde, je to predovšetkým dojímavý príbeh o dospievaní, utváraní si vlastných názorov na svet, morálke, statočnosti a odvahe.

 

NAHAI, Gina B.

Anjel nad Teheránom /číta Silvia Donová/ 758 min.

anglické romány

Fascinujúce rozprávanie hlavnej hrdinky o drsnom živote v teheránskom židovskom gete, o svete bohatej iránskej aristokracie, o živorení v tureckých nevestincoch až po nový život v Los Angeles.

 

NEMČOK, Peter

Z pekelných hlbín do výšin nebeských. Rwanda, Uganda, Etiópia /číta Gabriel Lukáč/  413 min.

slovenské cestopisné romány

Cestopisná črta z autorových ciest po Východnej Afrike. Okrem autentických zážitkov je doplnená o stručnú históriu jednotlivých krajín.  V druhej časti knihy je zaznamenaný únos autora skupinou domorodcov, jeho pobyt v zajatí a vydarený útek zo zajatia.

 

VARÁČKOVÁ, Miroslava

Len to nikomu nepovedz /číta Ivana Šeptáková/ 483 min.

slovenské romány pre mládež

Ivo má dvadsať a život pred sebou. Mladšia sestra Eva je jeho jediná slabosť, pre ktorú bez okolkov vytiahne do boja. Sedemnásťročná Eva je bratov pravý opak. Odkedy je terčom posmechu medzi spolužiakmi, snaží sa byť neviditeľná. No s jazvou na tvári a stigmou rodinnej tragédie sa uniká pred spolužiakmi len ťažko.