BALOGH, Alexander

Ján Langoš. Strážca pamäti  /číta Jozef Lapšanský/ 270 min.

populárno-náučne publikácie

Strážca pamäti je kniha o Jánovi Langošovi. Obraz o disidentovi, ministrovi vnútra ČSFR, zakladateľovi Ústavu pamäti národa, o priamom a zásadovom človeku s veľkým rozhľadom. Dopĺňajú ho spomienky, vyznania a úvahy ľudí, ktorí pri významnej postave slovenskej politiky stáli najbližšie, – dcér, priateľov a kolegov.

 

De BERNIÈRES, Louis

Prach, čo padá zo snov /číta Peter Pilz/ 1230 min.

anglické romány

Sestry McCoshové vyrastajú počas krátkych šťastných rokov eduardovskej éry v priam idylickom vidieckom prostredí južne od Londýna. 

Pozemok ich rodičov z jednej strany susedí s Pendennisovcami, prisťahovalcami z amerického Baltimoru. Časy bezstarostného detstva však ukončí prvá svetová vojna, ktorá nemilosrdne zasiahne do ich životov.

 

KELLY, Mary L.

Náboj /číta Jitka Krišková/ 722 min.

americké romány

Štyridsaťročná profesorka francúzskej literatúry Caroline Cashionová začne mať bolesti v zápästí. Na lekárskom vyšetrení zistia, že ich príčinou je náboj, ktorý má v oblasti krčných stavcov. Caroline vôbec netuší, ako sa tam ocitol. Požiada rodičov o vysvetlenie, no s prekvapením zistí, že je adoptovaná a jej biologických rodičov v Atlante zastrelili, keď bola ešte dieťa. Aj ju vtedy postrelili, ale prežila. Páchateľa nikdy nechytili.

 

MORE, Thomas

Utópia  /číta Alfréd Swan/ 305 min.

populárno-náučné publikácie

Dielo Utópia pozostáva z dvoch kníh a záveru a autor naznačuje, ako ho treba chápať. Priznáva, že jeho úlohou bolo len podať istý pohľad na svet bez toho, aby sa s ním stotožnil. Zároveň používa iróniu, ktorá mu umožňuje zaujať stanovisko a pritom nezmeniť Rafaelovu výpoveď.

 

ZYGAR, Michail

Všetci mocní Kremľa  /číta Igor Šabek/  1120 min.

literatúra faktu

Autor v knihe analyzuje otázky okolo Kremľa a Putina. Zygar sa veľa pýta – a pýta sa hlavne mocných a najmocnejších. Z informácií z prvej ruky komponuje obraz premeny, ktorou počas „putinovskej“ éry prešla nielen ruská spoločnosť, ale aj samotný neobmedzený vládca Vladimir Vladimirovič Putin. Ako sa z niekdajšieho reformátora stal nepriateľ Západu a majster propagandy? A kam to celé smeruje?

 

 

 

 

THELEN, Marko

Krvavá karikatúra. Inšpirované skutočnými udalosťami  /číta Igor Šabek/ 870 min.

slovenské detektívne romány

Mladá Slovenka sa stratila na Arabskom polostrove. Detektív sa púšťa po jej stopách a rozohráva tak hru o vlastný život. Zápasí s časom aj so zaslepeným fanatizmom islamistov. Podarí sa mu zistiť, čo sa Slovenke stalo? Hrozia Európe po Paríži ďalšie teroristické útoky a ako je s nimi spojené Slovensko?

 

HEMINGWAY, Ernest

Zelené pahorky africké  /číta Alfréd Swan/ 563 min.

anglické romány

Záznamy z  loveckej výpravy vo východnej Afrike, ktorú Hemingway podnikol od 8. decembra 1933 do 17. februára 1934. Cesta zaviedla autora z pláne Serengeti v Tanganike na úpätí Kilimandžára do Kene.

 

MACHÁČOVÁ, A. – DYDA, R.

Škandál v lepšej spoločnosti  /číta Patrícia Jariabková/ 396 min.

slovenské romány

Je šťastné manželstvo naozaj len ilúzia? Anonymná správa od dôverného priateľa otriasla základmi nákladného, no harmonického života manželskej dvojice Izabely a Alberta Wolfovcov. Podľa pisateľa má úspešný právnik a tvár novovzniknutej politickej strany milenku. Šokovaná Izabela si najme súkromného detektíva, aby potvrdil či vyvrátil anonymné tvrdenie. Netuší, že Albert má skutočne v pláne zmeniť nielen svoju kariéru, ale po voľbách aj manželku.

 

 

SULLIVANOVÁ, Rosemery

Stalinova dcéra /číta Dora Kulová/ 1235 min.

biografické romány

Životopis Svetlany Allilujevovej, ženy odsúdenej žiť v tieni svojho otca, zlopovestného sovietskeho diktátora Josifa Stalina . O osemdesiatpäť rokov neskôr umrela ako Lana Petersová, osamelá a bez peňazí, vo vidieckej nemocnici amerického štátu Wisconsin.

 

VEDRAL, Honza

Miro Žbirka  zblízka /číta Lukáš Šepták/ 540 min.

populárno-náučné publikácie

Publikácia približuje Mekyho rýchly štart aj nečakaný koniec v slávnej skupine Modus, predstavuje spoluprácu s Kamilom Peterajom či vzťah s Marikou Gombitovou a Lacom Lučeničom. Pripomína Mekyho víťazstvo na Bratislavskej lýre, zisk Zlatého slávika.