PBÖRJLIND, Cilla a Rolf

Stále vládne mráz / číta Dušan Kubaň / 1000 min.

švédske detektívne romány

Jednej noci bezdomovkyňa Muriel natrafí v centre Štokholmu na plačúce dievčatko. Volá sa Folami, a podobne ako veľa iných detí, aj ona sem prišla na vlastnú päsť, úplne sama. Muriel ju odvedie na miesto, kde sama prechodne býva. Po nebezpečnom incidente sa tam však už neodvážia zostať, preto Muriel požiada o pomoc bývalého policajta a bezdomovca Toma Stiltona.

 

PAMUK, Orhan

Čosi čudné vo mne /číta Jana Dolanská/ 1385 min.

turecké romány

Keď Mevlut ešte ako chlapec príde do Istanbulu, starobylé mesto sa rýchlo stráca a nahrádza ho nové mesto, ktoré ho uchváti. Tri roky píše ľúbostné listy dievčaťu, ktoré videl iba raz. Dievčina napokon súhlasí, že s ním utečie, a milenci sa stretnú v noci. No keď sa rozbehnú na vlak, Mevlut si uvedomí, že ho oklamali a že uteká s niekým celkom iným.

 

STRUKUL, Matteo

Mediciovci.  Mocný rod  /číta Igor Šabek/   663 min.

talianske historické romány

Po smrti patriarchu Giovanniho de' Medici sa jeho synovia Cosimo a Lorenzo ocitnú na čele obrovského finančného impéria, uprostred nepriateľov, príslušníkov najmocnejších rodov Florencie v 15. storočí.

 

PAGEOVÁ, Libby

Bazén  /číta Ivana Šeptáková/ 583 min.

anglické romány

Rosemary, dnes vyše osemdesiatročná pani, prežila v Brixtone celý život. Všetko sa však mení – knižnicu, v ktorej pracovala, zrušili. V ohrození je aj existencia miestneho kúpaliska. Ak by bazén zatvorili, stratila by dôvod žiť. Novinárka Kate sa pustí do tejto reportáže. Boj o záchranu kúpaliska, srdce miestnej komunity, obe ženy spojí a postupne ich vzťah prerastie do hlbokého priateľstva, jednej z mála hodnôt, na ktorých v živote záleží.

 

PAASILINNA, Arto

Roztomilá travička  /číta Ivana Šeptáková/  348 min.

fínske humoristické romány

Drobná starenka, vdova po plukovníkovi Ravaskovi vedie skromnú domácnosť osamelej ženy. Okrem seba a mačky by nemala živiť nikoho iného. Lenže v deň, keď si chodí vyzdvihnúť dôchodok, máva mesiac čo mesiac nepríjemnú návštevu. O veľkú časť peňazí ju prichádza obrať jej synovec so svojimi kumpánmi z Helsínk. Deň dôchodku sa pre starenku stal nočnou morou, a keď zistí, že jej nevie pomôcť ani polícia, rázne vezme osud do vlastných rúk.

 

 

 

 

BÖRJLIND, Cilla a Rolf

Skutočný príliv  /číta Alfréd Swan/ 998 min.

švédske detektívne romány

V chladnom svite mesiaca v splne na morskej pláži ktosi spácha sadistickú vraždu. Obeťou je mladá tehotná žena. Vyšetrovateľ Tom Stilton napriek úsiliu nenachádza nijaký motív vraždy. Ani páchateľov. Ani identitu obete. Prípad zostane nevyriešený a putuje ad acta. 

 

 

KELEOVÁ-VASILKOVÁ, Táňa

Mama   /číta Jana Dolanská/ 549 min.

slovenské romány

Helga všetko robí s plným nasadením. Kolotoč jej života bol naplnený túžbou byť dobrou manželkou, mamou aj starou mamou. Podarilo sa jej to. Nečakala odmenu, no nerátala ani s chladom a kritikou... Ako si s tým poradí?

 

GERRITSENOVÁ, Tess

Zomrieť znova /číta Silvia Donová/  652 min.

anglické romány

V dome miestneho preparátora nájdu telo samotného majiteľa. Po tele má zárezy od mačkovitej šelmy, no musel to byť človek, kto ho vystavil medzi ostatné vypchaté šelmy ako trofej.

 

MAY, Karl

Žut  /číta Michal Novák/  963 min.

nemecké dobrodružné romány

Dobrodružný román poteší mladých i starších čitateľov. Kniha je súčasťou sextalógie V tieni padišaha (Žut je poslednou knihou šesťdielného cyklu), v ktorej Karl May zobrazil dobrodružstvá Old Shatterhanda a jeho verného sluhu Halefa Omara v Tureckej ríši.

 

GRISHAM, John

Ostrov Camino  /číta Peter Čižmár/  636 min.

americké romány

Gang zlodejov uskutoční lúpež storočia a odnesie si z Firestonovej knižnice Princetonskej univerzity korisť nevyčísliteľnej hodnoty, poistenú na dvadsaťpäť miliónov dolárov. Bruce Cable vlastní obľúbené kníhkupectvo na Ostrove Camino. Málokto o ňom vie, že na čiernom trhu obchoduje s ukradnutými knihami a rukopismi.