RIVERSOVÁ, Francine

Dieťa zmierenia : príbeh o odvážnej láske k životu /číta Beáta Drotárová/ 865 min.

americké romány

Keď sa mladá študentka Dynah vracia večer do internátu, v parku univerzitného areálu prežije otrasnú udalosť. Jej doterajší život, naplnený rodičovskou láskou a oddanosťou Bohu sa za niekoľko minút mení na hrôzu. Ako sa zachová mladá dievčina v ťažkej situácii, zmietaná medzi nátlakom okolia a rodiny na jednej strane a kresťanským presvedčením a jemným Božím hlasom na strane druhej, keď zistí, že čaká nechcené dieťa?

KOSINSKI, Jerzy

Pomaľované vtáča /číta Zbynek Džadoň/ 569 min.

americké romány

V jeseni roku 1939 rodičia v stredovýchodnej Európe pošlú svojho šesťročného syna na vidiek, aby ho uchránili pred hrôzami vojny. Ďaleko od civilizácie sa nevinné chlapča postupne stretáva s nepochopiteľnou zaostalosťou, poverčivosťou, zlobou, najobludnejšími formami násilia a prejavmi sexuálnych úchyliek. Naivný chlapec uvažuje, kde sa berie násilie, načo je dobré a ako sa mu vyhnúť.

 

MARTIN, Charles

Keď svrčky plačú /číta Peter Pilz/ 900 min.

americké romány

Bývalý špičkový kardiochirurg Jonathan Reese Mitchell pár rokov po smrti milovanej ženy stretne na ulici sedemročnú Annie, ktorá predáva citrónovú limonádu a doma chová svrčky, aby si zarobila na operáciu srdca. Dievčatko trpí rovnakou diagnózou ako jeho žena a zachrániť by ho mohli len ruky mimoriadne nadaného lekára. Annin stav sa rapídne zhoršuje a Reese vie, že ak jej chce pomôcť, musí opustiť bezpečnú ulitu a čeliť bolestnej minulosti.

 

YANAGIHARA, Hanya

Malý život /číta Lukáš Šepták/ 2010 min.

americké romány

Príbeh štyroch kamarátov z vysokej školy, ktorých priateľstvo pokračuje, keď sa ich cesty stretnú v New Yorku, nasledujú roky hľadania samých seba, svojej orientácie, roky neistoty, roky ctižiadostivosti, roky úspechu, slávy aj klamstiev. Malý život je príbeh o láske aj obetavosti, krutosti a neschopnosti bojovať s osudom. V tomto pozoruhodnom románe sú majstrovsky vykreslené podoby priateľstva a lásky.

 

KING, Stephen

Temná veža VI : Susannina pieseň /číta Michal Novák/ 1065 min.

americké romány

Hrdinovia nášho ka-tet síce dokázali poraziť vlky z Cally, ale vzápätí ich postihne nová katastrofa. Telo Susannah ovládla démonka Mia a jej smrteľnú podobu chce zneužiť na vynosenie démonického dieťaťa. Roland a Eddie sa rozhodnú využiť pomoc manniov, cestovateľov v čase, a vybrať sa za Susannah. No skončia v East Stonehame, kde ich privíta Eddieho starý nepriateľ gangster Balazar. Pištoľník s mladým spoločníkom však nečelí len guľkám, ale čaká ich stretnutie s ich stvoriteľom.

 

 

 

McDONALD, Christina

Noc, keď som spadla /číta Lucia Hrašková/ 591min.

americké romány

Abi nadránom vytrhne zo spánku telefonát, akého sa desí každý rodič: oznámia jej, že jej sedemnásťročná dcéra spadla z mosta. V nemocnici sa Abi dozvie, že Olivia pri páde utrpela nezvratné poškodenie mozgu a z kómy sa už nepreberie. Lekári zistili, že je tehotná, a preto ju nemôžu odpojiť od prístrojov. Abi si všimne hrozivé podliatiny na dcériných zápästiach, preto si zaumieni, že zistí čo sa v túto noc skutočne stalo.

CAMBRONOVÁ, Kristy

Vrabce z Terezína /číta Beáta Drotárová/ 705 min.

americké romány

Nádherný dojímavý príbeh z druhej svetovej vojny plný romantickej lásky, odvahy a obetavosti, ktorý je poprepletaný niťou súčasnosti. Dej sa odvíja v dvoch časových líniách. Prvá hovorí o rozvíjajúcom sa vzťahu Sery a Willa, ktorí prechádzajú rôznymi prekážkami v ich vzťahu. Druhá hovorí o Káji- židovskom dievčati, ktorá zažije bombardovanie na vlastnej koži a pobyt v koncentračnom tábore.

 

CONNELLY, Michael

Temný plameň /číta Lukáš Šepták/ 685min.

americké romány

Harry Bosch a detektívka LAPD Renée Ballardová opäť spoločne vyšetrujú jeden prípad, srdcovú záležitosť Boschovho policajného mentora. Po jeho pohrebe sa Harry dostane k vyšetrovaciemu spisu, ktorý si jeho mentor zobral z LAPD, keď pred dvadsiatimi rokmi odchádzal od polície. Je to nevyriešená vražda problematického mladíka. Odniesol si jeho učiteľ ten spis, aby aj na dôchodku pokračoval vo vyšetrovaní, alebo chcel skôr zabezpečiť, aby ho nikto nikdy nevyšetril?

 

HJORTH, Michael & ROSENFELDT, Hans

Vyššia spravodlivosť /číta Dušan Kubaň/ 1040 min.

švédske romány

Spolupráca policajného psychológa Sebastiana Bergmana s oddelením vrážd sa končí. Nie však nadlho. Bergmanova dcéra Vanja sa zamestná ako kriminalistka a pustí sa do vyšetrovania série znásilnení. Keď jednu z obetí nájdu mŕtvu, ukáže sa, že polícia nemá len do činenia so sériovým násilníkom, ale aj s vrahom. K prípadu povolajú Sebastiana. Indície naznačujú, že páchateľ si obete nevyberá náhodne. Čo ich však spája?

 

KLASSENOVÁ, Julie

Nevesta z Ivy Greenu : Kniha tretia /číta Beáta Drotárová/ 930 min.

americké romány

Mercy Groveová sa musela vzdať svojej dievčenskej školy. Premýšľa o tom, že sa stane guvernantkou. Jej priateľka Jane Bellová zatiaľ čelí inému rozhodnutiu. Má sa vydať za Gabriela Lockea a vzdať sa hostinca? Má ďalšieho muža odsúdiť na bezdetné manželstvo? Ženy z Ivy Hillu sa tešia na jednu svadbu, ale čakajú ich mnohé prekvapenia a niektoré sny sa ešte môžu stať skutočnosťou.