KEPLER, Lars

Zrkadlový muž / číta Dušan Kubaň/ 1013 min.

švédske romány

Cestou domov zo školy zmizne mladé dievča. Napriek úsiliu polície aj rodiny sa ju nepodarí vypátrať. O päť rokov ju nájdu brutálne zavraždenú na detskom ihrisku uprostred Štokholmu. Čo vedie k únosom mladých žien a aký plán majú s nimi únoscovia? Ako veľmi bolí rodičov smrť dcéry a kam až siaha túžba po moci a naplnení vlastných predstáv o „božom“ poslaní?

 

KUNDERA, Milan

Sviatok bezvýznamnosti / číta Lukáš Šepták/ 150 min.

francúzske romány

Rozsahom útly, no obsahom hutný román je príbehom štyroch priateľov v súčasnom Paríži. Ramon, Charles, Caliban a Alain sa rozprávajú o banálnych veciach, no za nimi sa však skrýva hlbší význam, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ako to už v Kunderových románoch chodí, všetko so všetkým súvisí. Čitateľ keď dočíta, môže meditovať o smrti, zabúdaní a tajnom pôvabe vážnej choroby.

 

PILJAR, František

Reťazenie /číta Jozef Kramár/ 540 min.

slovenské poviedky

Zbierka dvadsiatich troch poviedok, je naplnená tichou pokorou k ľudským osudom, k človeku. Všechochuť poviedok dotvárajú rôzne žánre. Nájdeme tu nežnú lyrizovanú prózu, cynický realizmus a to všetko tvorené darom rozprávača, majstra dialógov a prekrásnych opisov prírody, charakteristík postáv. Nenútene nastavuje zrkadlo dobru a zlu, konfrontuje ich v čase minulom i súčasnom a tak dáva príležitosť zastaviť sa, spoznať aj sám seba a pochopiť žitie ako také.

 

ADAMS, Lilly

Hviezdy blízko nás /číta Katarína Turčanová/ 870 min.

nemecké romány

Emma vedie vzrušujúci život, teda aspoň podľa jej úspešného účtu na instagrame. Skutočnosť je však celkom iná. Emma býva sama v maličkom apartmáne v Londýne. Má strach z kontaktu s okolitým svetom a len zriedkakedy vytiahne päty z domu. Uvoľní sa jedine na strešnej terase, v noci, keď mesto stíchne a na oblohe zažiaria hviezdy. Jedného dňa sa však do vedľajšieho bytu nasťahuje atraktívny Nathan a Emmin skutočný aj digitálny svet sa zo dňa na deň prevráti hore nohami.

 

DÁN, Dominik

V tieni /číta Peter Čižmár/ 712 min.

slovenské romány

Táto kniha je návratom k ponožkovému vrahovi, ktorý vyčíňal v rokoch 1990-1992. Vražda, ktorú teraz vyšetrovací tím z kancelárie stoštyridsaťjedna rieši má ale pár nezrovnalostí oproti predchádzajúcim vraždám. Znamená to, že vrah uskutočňuje zmeny v konaní, aby zmiatol vyšetrovateľov, alebo sa ho niekto snaží napodobniť a ušlo mu niekoľko detailov?

 

CARTER, Chris

Kat /číta Peter Lejko/ 870 min.

anglické romány

V losangeleskom kostole leží pred oltárom zakrvavené bezhlavé telo kňaza. Je starostlivo naaranžované, nohy má vystreté, ruky prekrížené na hrudi a v krku vrazenú hlavu psa. Detektív Robert Hunter sa sprvu domnieva, že ide o rituálnu vraždu. Ale keď sa objavia ďalšie telá, zmení názor. Všetky obete prišli o život spôsobom, ktorý priamo súvisel s tým, čoho sa najviac báli. Ich nočné mory sa stali skutočnosťou. Ale odkiaľ sa o nich vrah dozvedel?

 

MORGENSTERN, Erin

Bezhviezdne more /číta Lucia Hrašková/ 1040 min.

americké romány

Zachary objaví v knižnici zvláštnu knihu a na jej stránkach jeden deň z vlastného detstva popísaný do neskutočných detailov. Zároveň natrafí na tri stopy – včelu, meč a kľúč –, ktoré ho zavedú na literárny maškarný ples. Krátko nato sa ocitne v prastarej knižnici hlboko v podzemí, kde sa nachádzajú všetky zabudnuté mestá. Zachary sa musí mať na pozore pred strážcami, ktorí chránia jedinečnú zbierku.

 

RŮŽIČKOVÁ, Zuzana a HOLDENOVÁ, Wendy

Sto zázrakov : z koncentračných táborov na medzinárodné koncertné pódiá / číta Dora Kulová/ 870 min.

autobiografické spomienky

Svetoznáma klaviristka, čembalistka a hudobná pedagogička Zuzana Růžičková je žena, pre ktorú bola hudba celým jej vesmírom. Jej idylické detstvo v Plzni zničil nástup fašizmu a nútená deportácia do koncentračných táborov. Hoci sa jej podarilo holokaust prežiť, nikto neveril, že sa bude môcť venovať hudbe profesionálne. Navzdory nepriazni osudu sa zo Zuzany stala legenda českej klasickej hudby.

 

MILTON, John

Stratený raj /číta Peter Pilz/ 780 min.

anglická poézia

Kniha je strhujúcim veršovaným spracovaním  tematiky biblickej knihy Genezis v dvanástich knihách Je dôkazom básnického génia Johna Miltona, ktorý aj s výrazným zdravotným handicapom ako nevidiaci bol schopný vytvoriť mnohorozmerné dielo. V Stratenom raji Milton po prvý raz v dejinách anglickej literatúry použil blankvers ako veršový rozmer eposu.

 

COOPEROVÁ, Ellison

Obeta /číta Peter Čižmár/ 857 min.

americké romány

Agentka Sayer Altairová skúma mysle psychopatov. Do služby ju povolajú, keď objavia jaskyňu plnú starých ľudských kostí a dvoch čerstvých mŕtvol. S ich smrťou má niečo spoločné žena, ktorú nedávno uniesli aj s jej malou dcérou. Sayer musí odhaliť súvislosť medzi starými pozostatkami a novými telami, skôr než sa unesená matka a dieťa stanú ďalšími obeťami.