WHITEOVÁ, Roseanna M.

Tiene nad Anglickom 3 : Hodina bez výčitiek /číta Michal Novák/ 1110 min.

americké romány

Kedysi jeden z najšikovnejších londýnskych zlodejov Barclay dal zbohom zločinu a svoje schopnosti využíva v prospech vlasti zmietanej vojnou. Jednou z jeho úloh je dohliadať na talentovaného konštruktéra, ktorý pracuje ako hodinár. Po tom, ako zachráni jeho dcéru pri prepadnutí, sa začne o neho zaujímať. Keď v roku 1915 Anglicko ešte viac zachváti vojna, začne sa boj o vynálezy Evelininho otca. Zdá sa, že nebezpečenstvo číha zo všetkých strán. Možno bude stačiť, keď napravený zlodej ukradne čas, ktorý potrebujú na útek.

 

DOPJEROVÁ-DANTHINE, Mária

Francúzsko krížom-krážom : alebo od Paríža po Marseille /číta Dora Kulová/ 290 min.

slovenské romány

Francúzsko sú vinice a poľné cesty so šípkami k románskym kostolom. Námestia pod košatými platanmi a hráči petangu, mätový sirup a starodávne kolotoče. Anízový likér za teplých večerov, slnečnice na trhoch, farebné vitráže katedrál a citrónové sorbety. Francúzsko sú pekárne s koláčmi, ktorých názvy rozprávajú príbehy. Musíte prísť práve sem, aby ste mohli pochopiť, uchopiť a kúsok si so sebou odniesť.

 

NEUHAUSOVÁ, Nele

Deň matiek : kriminálny román /číta Dora Kulová/ 1037 min.

nemecký román

V starom dome nájde doručovateľka novín mŕtvolu. Hlavná kriminálna komisárka Pia zistí, že ide o bývalého majiteľa továrne Theodora Reifenratha. V rámci obhliadky miesta činu nájdu ľudské kosti. Postupne nachádzajú na pozemku ďalšie mŕtvoly. Pred dvadsiatimi rokmi záhadne zmizla Reifenrathova žena Rita. Odkrývajú sa aj ďalšie podozrenia – manželia kedysi mali plný dom detí, ktoré si brali z detských domovov do pestúnskej starostlivosti. Čo si pamätajú z mladosti a čo sa s nimi stalo?

 

FARTELOVÁ, Marta

Červená veža smrti : skutočný príbeh /číta Dušan Kubaň/ 622 min.

slovenské romány

Mária a Ján mali spokojné manželstvo až kým do ich osudov zasiahol komunistický režim a Ján sa stal jednou z jeho nevinných obetí. Jánovým trestom bola ťažká práca v jáchymovských uránových baniach,. Zmyslom jeho života sa stal boj o každodenné prežitie v podmienkach pripomínajúcich koncentračné tábory. Po návrate domov sa Ján zo všetkých síl snažil zabudnúť na čas strávený vo väzení. A to isté žiadal i od svojej manželky. No trpkosť krivdy mu aj naďalej zostávala na jazyku i v srdci.

 

ŠULAJOVÁ, Zuzka

Oheň v srdciach /číta Beáta Drotárová/ 2495 min.

slovenské romány

Historický román vtiahne čitateľa do búrlivého obdobia našich dejín na prelome 18. a 19. storočia. Na pozadí ľúbostného príbehu Kataríny a Stjepana sa odvíjajú skutočné udalosti z obdobia prebúdzania slovanských národov spod jarma rakúsko-uhorských mocipánov. Román zachytáva bez príkras skutočný život a intrigy na cisárskom dvore, boj uhorských jakobínov za zrovnoprávnenie národov v monarchii, ťažké boje počas Napoleonských vojen, obliehanie Bratislavy Napoleonom.

 

 

SAKMÁROVÁ, Dominika

Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre : vešele pripovidki z vichodu. Ľemže z Daľekeho. /číta Beáta Drotárová/ 552 min.

slovenské príbehy

Táto kniha nám ponúka príbehy zozbierané počas autorkinho života na Ďalekom východe. Dominika si jedného dňa zbalila kufre a z východného Slovenska sa vybrala do východnej Ázie. Pripravte sa na zaujímavé a vtipné príbehy z bežného života obyčajných ľudí, ktoré je možné zažiť iba na Ďalekom východe. Tieto príbehy vám pootvoria pomyselné okno do života na druhej strane zemegule, často nesmierne odlišného od toho nášho. 

 

LINDQVIST, Sven

Si mŕtvy : história bombardovania /číta Gabriel Lukáč/ 735 min.

švédske romány

Kniha Si mŕtvy - História bombardovania, to je 400 fragmentov, 400 malých výbuchov, ktoré spoločne utvárajú plastickú predstavu o dejinách bomby. Drážďany, Hirošima, Kórea... Všade tam človek demonštroval svoju absolútnu moc rozsievaním smrti z nebeských výšin a toto konanie sa snažil ospravedlniť tými najabsurdnejšími spôsobmi. A hoci v knihe čítame predovšetkým o minulosti, táto kniha je v istom zmysle aj varovaním do budúcnosti. A môžeme len dúfať, že nie je aj predpoveďou.

 

FEYNMAN, Richard P.

Vy asi žartujete! /číta Igor Šabek/ 862 min.

memoáre

Laureát Nobelovej ceny za fyziku Richard P. Feynman v kultovej autobiografii Vy asi žartujete! búra mýty o nudných vedcoch. Slávneho popularizátora vedy odjakživa poháňala zvedavosť a objavovanie. Nedal si ujsť jedinú príležitosť nahovoriť kolegov na bláznivé pokusy a pobaviť ich. Jeho vtipné príhody a anekdoty roky zbieral jeho kolega. Vo všetkých historkách sa snúbi brilantná myseľ, zvedavosť a nehorázna drzosť. Práve preto sa mnohé z nich stali legendárnymi ešte skôr, ako vyšli knižne.

 

MINIER, Bernard

Údolie /číta Dušan Kubaň/ 973 min.

francúzske romány

Martin Servaz, policajný vyšetrovateľ, momentálne postavený mimo služby, dostane uprostred noci naliehavý telefonát. Marianne, jeho dávna láska nezvestná osem rokov, ho zúfalo žiada o pomoc. Suspendovaný vyšetrovateľ nesmie konať oficiálne, začne ju teda hľadať v hlbokých lesoch Aiguesvives na vlastnú päsť. Uviazne v údolí odrezanom od sveta, kde sa náhle odohrá séria brutálnych vrážd. Kto ich vykonal?

 

JONASSON, Jonas

Pomsta je sladká, a.s. /číta Michal Novák/ 795 min.

švédske romány

Ako reaguje človek, ktorému skočíme na otlak? Prieky, zvady a schválnosti sa v rovnakej podobe vyskytujú na celom svete. A presne to sa dá speňažiť! Dôkazom toho je podnikateľský nápad - vznik akciovej spoločnosti Pomsta je sladká. Po prvej vlne reklamnej kampane prišli riaditeľovi firmy Hugovi Havlinovi desiatky objednávok. Jedného dňa však Huga navštívila svojrázna dvojica klientov a jeho život sa od základu zmenil, keď zistil, že všetci traja majú spoločného nepriateľa.