SOLTÉSZ, Arpád

Hnev : vtedy na východe /číta Jozef Kramár/ 720 min.

slovenské príbehy

Arpád Soltész sa v treťom románe Hnev vracia k postavám svojej prvotiny Mäso, do éry mečiarizmu, keď si nikto nemohol byť istý svojím majetkom, slobodou ani životom, pokiaľ ich nedokázal ochrániť hrubou silou alebo politickými konexiami. Ani tento jeho príbeh nemá kladných hrdinov. Je o normálnych ľuďoch v nenormálnych podmienkach. Zajtra to môžete byť vy.

 

DAHL, Alex

Nevinná hra /číta Dora Kulová/ 650 min.

nórske romány

Fredrik a Elisa Blixovci žijú pokojný, život. To sa však zmení, keď ich sedemročná dcéra Lucia, po noci strávenej u spolužiačky, zmizne. Vyšetrovanie ukáže, že únos dievčatka bol naplánovaný. V mysliach rodičov sa vynára množstvo otázok: Prečo si únoscovia vybrali práve ich dieťa? Fredrik s Elisou postupne zisťujú, že dávno pochované tajomstvá z ich minulosti budú musieť opäť uzrieť svetlo sveta...

 

TEVIS, Walter

Dámsky gambit /číta Lucia Hrašková/ 763 min.

americké romány

Román o živote talentovanej šachistky nás zavedie do päťdesiatych rokov minulého storočia. Osemročnú sirotu Beth Harmonovú  z letargie prebudí až jej prvá šachová partia. Už ako šestnásťročná súperí so špičkou a stáva sa z nej najlepšia americká šachistka. Čím vyššie sa však dostáva, tým osamelejšia je. Únik hľadá v alkohole a tabletkách na upokojenie. Veľmi rýchlo zisťuje, že musí čeliť nielen súperom, ale aj svojim démonom.

 

ŠÁNDOR, Elo

Sváko Ragan z Brezovej /číta Alfréd Swan/ 955 min.

slovenské romány

Sváko Ragan patril medzi vychýrených brezovských garbiarov, známych nielen kvalitou svojich výrobkov, ale aj schopnosťou ich úspešne predať. Sváko sa veľa nachodil po jarmokoch i trhoch v blízkom aj vzdialenejšom okolí Brezovej. Na svojich potulkách zažil množstvo veselých príhod a spravil nejeden vydarený, ale i menej vydarený „gšeft".

 

SARGINSONOVÁ, Saskia

Lavička /číta Lucia Hrašková/ 745 min.

anglické romány é

Príbeh sa začína na lavičke, kde sedí žena a čaká na muža. Pred desiatimi rokmi uzavreli dohodu, že na tej lavičke v ten deň buď ukončia svoj ľúbostný príbeh, ktorý sa ťahá tri desaťročia, alebo ho opäť začnú. Nikdy sa nemali stretnúť, ani zamilovať. No stalo sa, až kým ich na dlhý čas nerozdelila séria lží a nešťastných náhod. Dokážu Cat a Sam napraviť svoje chyby, odpustiť si klamstvá, vymazať roky medzitým? Naozaj sa dá znovu nájsť niečo dávno stratené?

 

 

 

CARTER, Chris

Sochár smrti / číta Dušan Kubaň/ 956 min.

americké romány

Bývalého prokurátora štátu Kalifornia niekto zabije a rozštvrtí v jeho vlastnom dome. Detektíva Roberta Huntera z losangeleského oddelenia lúpeží a vrážd však oveľa väčšmi šokuje vizitka, ktorú vrah zanechal na mieste činu - bizarná krvavá socha vytvorená z častí tela obete. Hunterovi je od začiatku jasné, že vrahov výtvor má nejaký skrytý význam, ale čím intenzívnejšie sa ho snaží nájsť a pochopiť, tým viac mu uniká.

 

MUSILOVÁ, Michaela

Žena z Marsu : výnimočný príbeh úspešnej Slovenky, ktorá odhaľuje záhady vesmíru /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 800 min.

biografie

Príbeh slovenskej vedkyne, marsonautky a astrobiologičky Michaely Musilovej prináša pohľad na zložitú cestu mladej ženy za svojimi snami. Kniha opisuje náročné štúdium na prestížnych zahraničných univerzitách, expedície a výskum, prácu pre NASA či stretnutia s mnohými inšpiratívnymi ľuďmi z celého sveta. Spoznáte zákulisie a extrémne podmienky vedeckých expedícií a simulovaných misií na Mars.

 

BANÁŠ, Jozef

Nádherná smrť v Altaji /číta Igor Šabek/ 900 min.

slovenské romány

Úspešný podnikateľ Martin Vodnár dosiahol všetko, o čom sníval. Napriek tomu nie je šťastný. Rodina sa mu rozpadá, nenašiel cestu ani k manželke a svojim deťom, stráca zmysel života. Po oslave narodenín v New Yorku stretne altajského šamana Četa Čelpana a rozhodne sa letieť  do ďalekého Altaja. Altaj je tým pravým miestom na „sokratovské“ debaty o smrti, pýchy, ega, žiadostivosti a najmä strachu.

 

DOKTOR, Vladislav

Prekliaty poklad a meč /číta Peter Lejko/ 622 min.

slovenské romány

Píše sa rok 1620, na Trenčianskom hrade sa chystá stretnutie evanjelickej šľachty a mesto je pred jarmokom plné žoldnierov. Na trhy sa schádzajú obchodníci zo širokého okolia i Čiech. Župan Gašpar Ilešházi má spečatiť spojenectvo so sedmohradským kniežaťom Gabrielom Betlenom svadbou svojej jedinej dcéry. Náhla smrť troch strážcov v hradnej bašte však môže všetko prekaziť. Po vrahoch niet ani stopy a zmizol aj poklad nesmiernej hodnoty, o ktorom takmer nik netušil.

 

HRAŠKOVÁ, Eva

Všetko, čo nechcem /Kristína Medvecká-Heretiková/ 478 min.

slovenské romány

Nina má tesne pred tridsiatkou a túži vycúvať zo vzťahu, ktorý ju dusí. Dve čiarky na tehotenskom teste ju stavajú pred najvážnejšie rozhodnutie jej života. Floristka Liana sa vysnívaných dvoch čiarok nikdy nedočká. Tvári sa, že je nad vecou. Až kým jej manžel nepríde s nápadom, aby pohľadali ženu, ktorá im dieťatko vynosí...