KUŽELA, Ladislav, ČIŽMÁRIKOVÁ, Zuzana

Zdravé črevo a trávenie : Mýty verzus Fakty /číta Igor Šabek/ 611 min.

monografie

Daná kniha poukazuje na skutočnosť, že ľudia sa vo veciach svojho zdravia často riadia mýtmi a dezinformáciami, čo má neraz za následok vážne poškodenie ich zdravia. V tejto knihe autori prezentujú informácie a fakty založené na vedeckých dôkazoch. Vhodnou a ľahko zrozumiteľnou formou vysvetľujú prejavy porúch tráviaceho traktu a informujú čitateľa o možnostiach a cieľoch vyšetrení, čím zároveň zbavujú potenciálneho pacienta strachu pred invazívnym vyšetrením.

 

MAY, Karl

S Vinetuom v Mexiku /číta Michal Novák/ 960 min.

nemecké romány

Majiteľ populárneho časopisu  vyšle Old Shatterhanda do Mexika ako vojnového spravodajcu. Povstanie generála Jargasa však čoskoro ukončí jeho poprava, a tak sa Old Shatterhand  bez koňa a prostriedkov ocitne v mexickom zapadákove. Chce sa vrátiť do USA, preto sa nalodí na parník prevážajúci veľkú skupinu vysťahovalcov z Nemecka. Musí však zmeniť plány – zistí, že krajanom, ktorí smerujú do mexickej haciendy del Arroyo, hrozí osud horší ako smrť...

 

BALOGHOVÁ, Mary

Tichá melódia / číta Katarína Turčanová/ 840 min.

kanadské romány

Lady Emily je od detstva nepočujúca, ale aj napriek tomu túži po manželstve s ľahkovážnym lordom  Ashleym, jej dievčenskou láskou, ktorý odišiel do Indie za novým životom. Po siedmich rokoch sa vráti do Anglicka ako vdovec a požiada Emily o ruku. Ale  čo si má Emily myslieť o tých siedmich rokoch plných tajomstiev, ktoré jej Ashley neodhalil? Postupne však zisťuje, že stojí za to bojovať o muža svojho života.

 

FOLLETT, Ken

Večer a ráno /číta Alfréd Swan/ 1910 min.

anglické romány

Píše sa rok 997 a éra temného stredoveku sa pomaly chýli ku koncu. Chaotické a nestabilné Anglicko čelí útokom Walesanov na západe a Vikingov na východe. Mocní svojvoľne ohýbajú spravodlivosť. Bez jasného právneho štátu vládne v krajine chaos. Román Večer a ráno zavedie čitateľa na epickú cestu do historickej minulosti bohatej na ambície a súperenie, smrť a zrodenie, lásku a nenávisť.

 

BEŇOVÁ, Emily D.

Pravá tvár lásky /číta Kristína Bartošová/ 512 min.

slovenské romány

Vzťahu Jareda a Natalie nepraje jej rodina. Ona je totiž niekto a on je len synom koniara. Láske však nerozkážeš. Natalie a Jared sa rozhodnú ujsť a začať spoločný život. Natalie ostala sedieť na dohodnutom mieste sama, Jared neprišiel. Ušla z domu, aby mohla byť s chlapcom, ktorého miluje a ten ju zradil. Až po dlhých desiatich rokoch sa začnú rozmotávať pavučiny klamstiev, o ktorých Natalie vôbec netušila. Zmení to jej vzťah k Jaredovi?

 

OHLSSONOVÁ, Kristina

Ten, ktorý klope /číta Dušan Kubaň/ 940 min.

švédske romány

Martin obľubuje starožitnosti. Po smrti priateľa Henryho dostane ponuku, prevziať jeho podiel v starožitníctve. Martina vyhľadá muž, ktorý tvrdí, že Henry bol zavraždený. Zakrátko si všimne, že ho ktosi sleduje a v okolí domu nachádza podozrivé stopy. Pod tlakom okolností sa púšťa do hľadania pravdy o Henrym. Pátranie ho privádza k cirkvi s priveľkým vplyvom a k starožitníctvu s nekalými obchodnými praktikami.

 

FOLLETT, Ken

Zima sveta /číta Lukáš Šepták/ 2237 min.

anglické romány

V polovici dvadsiateho storočia päť navzájom prepojených rodín napĺňa svoj osud, zatiaľ čo svetom otriasa tyrania. Jedni zatvárajú oči pred neprávosťou, druhí jasne chápu, čo sa deje v mene ideológie. Hrdinstvo a tragédia, prispôsobenie sa a vzoprenie, láska a nenávisť vytvárajú osudnú spleť na pozadí druhej svetovej vojny, ktorá bola obrovským historickým zlomom. S hrmením zbraní prišlo aj nové usporiadanie sveta.

 

VAĽO, Michal

Nebo, peklo, politika : spoveď generálneho prokurátora / číta Igor Šabek/ 1255 min.

monografie

Boli udalosti z novembra 1989 „zamatovou revolúciou“? Kto zavliekol prezidentovho syna a zavraždil Remiáša? Sú kauzy „Technopol“ a „Triptych“ vymyslené? To sú otázky, na ktoré odpovedá generál Michal Vaľo, bývalý zástupca hlavného vojenského prokurátora ČSFR a generálny prokurátor SR. Zároveň prináša aj kritický pohľad na postoje politikov a vlastný osud počas rokov pôsobenia na prokuratúrach.

 

BEŇOVÁ, Emily D.

Pravá tvár šťastia / číta Beáta Drotárová/ 594 min.

slovenské romány

Pravda vyplávala na povrch! Natáliin svet sa otočil hore nohami. No čo je naozaj správne? Poslúchnuť prianie rodiny a ísť vpred, a neobzerať sa do minulosti? Alebo počúvnuť volanie srdca, ktoré nevyhaslo ani po rokoch? Jared a ona sú si súdení, to vedia obaja, no podarí sa im získať to, čo im bolo kedysi vzaté? Podarí sa im prekonať rokmi živenú nenávisť ich rodín a nájsť konečne svoje šťastie?

 

GUARESCHI, Giovannino

Don Camillo a jeho svet /číta Dora Kulová/ 495 min.

talianske príbehy

Večný boj medzi donom Camillom a komunistickým starostom Pepponem je obrazom povojnových vzťahov na talianskom vidieku. Na verejnosti nepriatelia, v súkromí priatelia, bývalí spolubojovníci z frontu. Don Camillo nie je obrazom kňaza, ako si ho niekedy verejnosť predstavuje. Jeho dlane sú veľké a pripravené rozdávať. Požehnanie, ale aj rany svojim protivníkom.