NAVRÁTIL, Martin

Okolo sveta 3 časť 1 /číta Gabriel Lukáč/ 398 min.

populárno-náučné publikácie

Afrika. Kontinent, o ktorom každý z nás trochu sníva, ale zároveň sa ho aj dosť bojí. Po troch úspešných cestopisoch nás Martin prevedie kontinentom, ktorý zatiaľ nemá najlepšiu cestovateľskú reputáciu, ale ktorý rozhodne treba vidieť a zažiť. Presvedčí nás o tom, že toľko prírodnej pestrosti, rozmanitosti kultúr a zvykov, či historických prekvapení len tak ľahko inde neuvidíte.

 

GILLEROVÁ, Katarína

Priveľa spomienok /číta Ivana Šeptáková/ 720 min.

slovenské romány

Do života Romany vstúpila láska. Kamil, muž jej života, si s ňou túži založiť rodinu a požiada ju o ruku. Rozbehnú sa prípravy na svadbu, no na ich vzťahu leží tieň v podobe Kamilovej bývalej priateľky. Romana bojuje so svojou žiarlivosťou, ktorá sa vystupňuje vďaka podozreniu, že Kamil si do ich bytu niekoho vodí. Podarí sa Romane zachrániť ohrozený vzťah s Kamilom?

 

GUARESCHI, Giovannino

Súdruh Don Camillo /číta Dora Kulová/ 326 min.

talianske príbehy

Don Camillo sa vydáva na cestu, ktorú si pred niekoľkými rokmi nevedel ani len predstaviť. V prezlečení a pod novou identitou sa z dona Camilla stáva súdruh Tarocci /Taročči/. Spolu s ďalšími vyvolenými sa vydáva na dobrodružnú a zároveň nebezpečnú cestu za železnú oponu. Cieľom ich cesty je ZSSR.

 

GRISHAM, John

Čas na milosť/ číta Igor Šabek/ 1203 min.

americké romány

Strážca zákona Stuart sa v opileckom besnení vyzúri na priateľke Josie. Tá padne v bezvedomí na zem. Jej syn Drew zoberie zbraň a policajta zastrelí. Súd pridelí Drewovi ako obhajcu Jaka Brigancea. Obyvatelia mesta si želajú rýchly proces a najvyšší trest. Brigance však zisťuje, že nič nie je také jednoduché, ako sa zdá. Snaha zachrániť Drewa ohrozí jeho kariéru, finančnú situáciu aj bezpečnosť rodiny.

 

LIPIŃSKA, Blanka

365 dní /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 753 min.

poľské romány

Lauru unesú na dovolenke. Zločin má na svedomí hlava sicílskej mafiánskej rodiny, príťažlivý Massimo. Pred niekoľkými rokmi takmer prišiel o život pri prestrelke. V stave klinickej smrti uvidel záhadné dievča, z ktorého sa vykľula Laura. Massimo si prisahal, že ju nájde a získa si jej srdce. Laura nemá na výber. Môže si užívať luxus, no nesmie utiecť. Inak jej najbližším hrozí smrť. Má 365 dní, aby sa do Massima zaľúbila a rozhodla sa s ním ostať.

 

 

 

 

SLOBODA, Rudolf

Narcis /číta Igor Šabek/ 620 min.

slovenské romány

Hlavný hrdina Urban Chromý prichádza do Ostravy. Dobrovoľne ukončil štúdium na Filozofickej fakulte a odišiel pracovať do železiarní. To, čo prežíva, sa nedá nazvať nijako inak, iba ako hľadanie samého seba. Realita života sa v príbehu strieda s úvahami a snami Urbana. Prostredie, v ktorom sa ocitol, ho deprimuje až natoľko, že rozmýšľa o samovražde. Napokon sa však rozhodne inak: zmení svoj život.

 

ŠLOSER, Peter

Policajná chobotnica /číta Dušan Kubaň/ 917 min.

slovenské romány

Kniha nás zavedie do roku 2017, keď sa odohrá vražda bosa jednej z najsilnejších zločineckých skupín. Čestní policajti pod vedením Jula Tvrdého budú postavení pred náročnú úlohu. Nie je ňou iba dokázanie viny kriminálnikom, ale najmä neúprosný boj s policajnou chobotnicou. Jej úlohou je kryť politikov aj zločincov. Dokáže pokrivený štátny aparát zničiť život poctivého človeka a vhrnúť ho do väzenia?

 

BANÁŠ, Jozef

Som Baťa, dokážem to! : inšpiratívny román o geniálnom podnikateľovi /číta Jozef Lapšanský/ 1390 min.

slovenské romány

Jozef Banáš prináša príbeh najúspešnejšieho česko-slovenského a jedného z najúspešnejších svetových podnikateľov – Tomáša Baťu.  Ako to dokázal? Ako začal, vytrval a zvíťazil? Hlbokou vierou vo svoj cieľ, v seba samého, vo svoju vôľu a odvahu. Slovo bolo preňho predohrou činu, nekupoval mozgy a ruky ľudí, ale získaval si ich srdcia, namiesto rečí šiel osobným príkladom...

 

SOLTÉSZ, Arpád

Zlodej /číta Jozef Kramár/ 779 min.

slovenské romány

Libor je slušný chlapec z dobrej rodiny. Dospelým sa stáva v 90. rokoch, keď je peňazí dosť. Mafiánom, tunelárom a gaunerom sa váľajú len tak pohodené po zásuvkách. A okradnúť zlodeja môže byť zločin, ale určite to nie je hriech. Turbulentný proces transformácie z totality na vyspelú kleptokraciu je ako vlak. Libor sa ním vezie do vysnívaného cieľa prvou triedou. Vyjsť nie je vždy jednoduché a stanica, v ktorej napokon Libor vystúpi, nemusí byť miestom, ktoré si predstavoval.

 

PÚCHOVSKÝ, David

Katastrofa letu 001 na Zlatých pieskoch : skutočný príbeh lietadla IL-18 OK-NAB na linke z Prahy do Bratislavy /číta Jozef Lapšanský/ 895 min.

monografie

Nikto z dovolenkárov na jazere Zlaté piesky 28.júla 1976 netušil, že sa v priebehu pár sekúnd stanú svedkami nečakaného pádu lietadla. Komunistický režim nikdy verejne nepublikoval závery vyšetrovacej správy. Pozostalí dodnes netušia, čo sa odohrávalo v kokpite počas posledných sekúnd letu. Autor strávil rok skúmaním dokumentov v archívoch, aby na konci pátrania dokázal uzavrieť prípad letu číslo 001 a odpovedať na otázku: Prečo lietadlo Iljušin IL-18 OK-NAB havarovalo?