PARISOVÁ, B. A.

Kolaps /číta Lucia Hrašková/ 610 min.

anglické romány

Je noc, naokolo vyčíňa búrka a Cass sa chce dostať čo najrýchlejšie domov. Zrazu na odľahlej ceste v lese zazrie zaparkované auto. Nevystúpi zo svojho auta, aby vodičke ponúkla pomoc. Nasledujúci deň sa dozvie, že ženu v aute niekto zavraždil. Čoskoro sa v dome začnú ozývať anonymné telefonáty – keď Cass zdvihne, na druhom konci linky je len hrozivé ticho. Že by si ju vrah vyhliadol ako ďalšiu obeť?

FRANTZ, Laura

Pani plukovníková : román /číta Igor Šabek/ 990 min.

americké romány

Roxanna je odhodlaná vzdorovať divočine amerického pohraničia a dostať sa do vzdialenej pevnosti v Kentucky. Túži sa stretnúť so svojím otcom, ktorý slúži pod plukovníkom McLinnom. Keď zistí, že jej otca zabili na vojenskej výprave, celkom ju to zničí. Bez peňazí je nútená zostať v pevnosti. Čoraz viac času trávi s plukovníkom McLinnom. Podarí sa Roxanne zistiť, kto plukovník v skutočnosti je – a čo urobil?

 

DRUART, Ruth

Kým Paríž spal / číta Dora Kulová/ 645 min.

anglické romány

Paríž, 1944. Mladá židovská žena nastupuje do vlaku smerujúceho do Osvienčimu s drobným uzlíkom v náručí. Vo chvíli zúfalstva vtisne to najvzácnejšie, čo má, do rúk cudzieho človeka. V tej chvíli netuší, že svoj krok len tak nezvráti. Santa Cruz, 1953. Jean-Luc sa snaží zabudnúť na dávne udalosti. Jazva na tvári je len malá cena za hrôzy, ktoré prežil počas nacistickej okupácie Francúzska. Teraz má nový život v Kalifornii a rodinu. Nikdy nečakal, že mu raz minulosť znova zaklope na dvere.

 

RIMMEROVÁ, Kelly

Zamlčaná pravda /číta Dora Kulová/ 826 min.

austrálske romány

Alice žije na Floride, má manžela, dve deti, stará sa o domácnosť a život jej uniká pomedzi prsty. Bojí sa o vyše deväťdesiatročnú babku Hannu. Hannin život sa kráti, a keď skončí v nemocnici, poprosí vnučku o čosi nezvyčajné: vybrať sa do jej rodného mesta v Poľsku a tam... Alice celkom nerozumie, o čo babke ide, ale vyhovie jej a desaťročia zamlčiavaná pravda ňou hlboko otrasie.

 

ENGMAN, Pascal

Ohňová zem /číta Dušan Kubaň, Igor Šabek/ 898 min.

švédske romány

V Štokholme miznú majetní finančníci, deti ulice aj prisťahovalci. Polícia nedokáže zastaviť zločineckú organizáciu s názvom Légia. O zmiznutia sa začne zaujímať Vanessa, svojská policajná inšpektorka. Séria stôp privedie Vanessu k bývalému vojakovi elitných jednotiek Nicolasovi. Nitky siahajú až do ďalekého Čile. V podzemných bunkroch, pozostatkoch z čias vojenskej diktatúry, sa odohrávajú zločiny, nad ktorými tamojšia vláda už roky priviera oči.

 

 

 

GUARESCHI, Giovannino

Don Camillo a don Chichi /číta Dora Kulová/ 320 min.

talianske príbehy

Giovannino Guareschi prichádza so štvrtým príbehom kňaza Dona Camilla a komunistického senátora Peponneho. Táto nerozlučná dvojica už nie je najmladšia a vo svojich kostiach obidvaja cítia ťarchu staroby, s ktorou si nevedia dať rady. Do toho všetkého im ešte priložia na starosť mládežníkov, pri ktorých nemajú núdzu o výstrelky. Jedným z nich je aj kaplán Don Chichi.

 

ŽELINSKÁ, Katarína

Ženy bez rodokmeňov /číta Ľudmila Swanová/ 637 min.

slovenské príbehy

Hlavná hrdinka odmalička trpí pocitom, že do prostredia, v ktorom sa narodila, nezapadá, a namiesto svojich rovesníkov vyhľadáva a pozoruje ženy, ktoré tiež žijú určitým spôsobom nekonvenčne a netypicky. Linka neobyčajne-obyčajných žien sa tiahne celým jej životom - detstvom, dospievaním aj dospelosťou. Svet okolo seba vníma veľmi citlivo a pozorne.

 

WAKEOVÁ, Jules

Zasnežená Covent Garden /číta Petra Dzuríková/ 772 min.

anglické romány

Tilly pracuje ako umelecká maskérka v londýnskej opernej spoločnosti. Má výborných kolegov, skvelých priateľov, snúbenca. Svoju prácu miluje presne takú aká je. Bez rôznych zmien, vylepšení. Preto, keď kvôli svojej chybe je donútená spolupracovať s Marcusom, novým riaditeľom oddelenia IT, všade lietajú iskry.
Dvaja úplne odlišní ľudia postupne spoznávajú nielen prácu, ale aj "toho druhého".

 

ENGMAN, Pascal

Kráľ potkanov /číta Igor Šabek/ 741 min.

švédske romány

Mladá novinárka Jasmine pracuje ako reportérka v štokholmskom denníku. Má napísať článok o najnovších prípadoch sexuálneho obťažovania žien. V hotelovej hale ju osloví muž. Jasmina prijme pozvanie na kávu a netuší, že ju čakajú najstrašnejšie chvíle jej doterajšieho života. Reťaz násilných trestných činov privedie Vanessu na horúcu stopu. Je čas znovu sa spojiť s bývalým elitným vojakom Nicolasom. V hre je totiž život stoviek mladých žien.

 

CHOMSKY, Noam

Juhoslávia : mier, vojna, rozpad /číta Jozef Lapšanský/ 900 min.

politika a vláda

Kto v roku 1999 porušil medzinárodné právo a zaútočil pod vymyslenou zámienkou na suverénny európsky štát a zničil ho? Neposlušné Srbsko nebolo ochotné podriadiť sa diktátu USA a podpísať „mierový plán“ s neprijateľnými podmienkami. Táto oblasť bola posledným kútom Európy, ktorá sa nepodriadila neoliberálnym programom USA, neprebehli v nej ekonomické ani sociálne reformy.