HYKISCH, Anton

Bezhlavý čas /číta Igor Šabek/ 1279 min.

slovenské romány

V Európe koncom 18. storočia vrcholí Francúzska revolúcia popravou kráľa a kráľovnej, narastá teror, násilie a nové vojny. Nástup neúcty k ľudskému životu a rozkladu základných hodnôt sa netýka len udalostí pred dvesto rokmi. V niečom pripomína aj dnešné časy. Autor týmto románom varuje, ale zároveň naznačuje, že „bezhlavý čas“ sa dá prekonať iba vzájomným porozumením, láskou a návratom k zdravému rozumu.

 

WENZLOVÁ ŠVÁBEKOVÁ, Zdenka

Neviem plávať /číta Svetlana Wittnerová/ 605 min.

slovenské romány

Skutočný príbeh mladej Alexandry, odhalí generačné rozdiely medzi matkou a dcérou. Tie vyústia do otvorenej neúcty jednej voči druhej. Je v treťom semestri na vysokej škole, keď zistí, že čaká dieťa. Čo sa stane pri pohľade na lekárku s kliešťami v rukách, keď je už neskoro meniť svoje rozhodnutie? Môžu sa zmeniť v živote ženy jej priority? Čo sa ešte musí stať, aby Alexandra pochopila život svojej mamy? Naučia ju nadobudnuté skúsenosti prijímať kompromisy?

 

VARÁČKOVÁ, Miroslava

Zamilovaná /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 383 min.

slovenské romány

Val je nenapraviteľná knihomoľka. Miluje dievčenské knižky a sníva o frajerovi, ktorý by nebol o nič horší ako hrdinovia zo stránok kníh. S rovnako nepochopeným kamošom trávi čas pri dedinskom rybníku a spolu nadávajú na nespravodlivosť života. Až keď sa v neobývanom susedstve objaví vlčiak so zaujímavým majiteľom a zachráni im v nepríjemnej situácii zadok, začne Val svitať na lepšie časy.

 

DAHL, Arne

Zlom /číta Matúš Malý/ 743 min.

švédske romány

Deer je pridelená k policajným papierovačkám. Neočakávane objaví spojenie medzi viacerými telami nájdenými v roztápajúcich sa ľadoch. Súvislosti naznačujú, že niekto bude znova vraždiť. A tak sa do pátrania zapájajú Berger a Blomová. Postupne odhaľujú temné tajomstvá. Prečo boli mŕtvi zaživa zmrazení v dusíku? A prečo sa telá objavujú práve teraz?

 

MINIER, Bernard

Lov /číta Michal Novák/ 805 min.

francúzske romány

V opare mesačného splnu sa z lesa náhle vynorí jeleň. Zviera má ľudské oči. Ale to, na čo poľujú v temných lesoch Ariege, nie je divá zver... a nejde ani o prvú poľovačku. No je to prvá obeť, ktorá neplánovane skončila pod kolesami auta a vyniesla na svetlo sveta sériu hrôzostrašných vrážd, o ktorých nikto ani len netušil.

 

 

KUBICA, Mary

Neznáma žena /číta Antónia Kurimský Oľšavská/ 631 min.

americké romány

Krátko nato, ako sa Sadie a Will presťahujú do mestečka na malom ostrove v štáte Maine, dôjde v ich susedstve k chladnokrvnej vražde Morgan. Vražda otrasie celou miestnou komunitou, no Sadie znepokojuje aj temná minulosť jej rodiny. Keď sa rozbehne policajné vyšetrovanie a Sadie sa ocitne medzi hlavnými podozrivými, rozhodne sa na vlastnú päsť vypátrať, čo sa vlastne stalo v tú hroznú noc.  

 

FARKAŠOVÁ, Veronika

Môj hriech je láska k tebe /číta Katarína Turčanová/ 1200 min.

slovenské romány

Zoznámenie Alexandry s Michalom je ako vystrihnuté z hollywoodskeho filmu. Ale nie všetko je také dokonalé, ako sa na prvý pohľad javí. Pre Michala, ktorý neprávom strávil desať rokov vo väzení za vraždu svojej šéfky je jediným hnacím motorom pomsta a odhalenie pravdy. A práve k uskutočneniu svojho plánu potrebuje Alex.

 

PRONSKÁ, Jana

Ohrdnuté srdce /číta Beáta Drotárová/ 578 min.

slovenské romány

Johanku v mladosti zasnúbili s Radovanom. On tesne pred sobášom nevestou pohrdol. Johanka sa odvtedy musela životom pretĺkať sama. Robila, čo mohla, aby dedičstvo udržala. Sedem rokov v sebe živila nenávisť. Keď jej Radovan zaklopal na bránu, odmietla prijať pravdu, že sa zmenil a všetko ľutuje. Ľadový pancier okolo Johankinho srdca môže roztopiť iba vzájomný rešpekt, úcta a čistá, úprimná láska.

 

BEŇOVÁ, Emily D.

Navždy mojou /číta Beáta Drotárová/ 625 min.

slovenské romány

Elizabet je sekretárkou arogantného Alexandra, pri ktorom žiadna jeho sekretárka nevydržala dlho. Elizabet je však iná a vzdať sa rozhodne nemieni. Všetko sa zmení v deň, keď sa stane tragédia a pán dokonalý je zrazu odkázaný na pomoc druhých. Lenže kto mu podá pomocnú ruku, keď všetci od neho bočia? Čo ak o pomoc požiadajú práve Elizabet? Prijme zúfalú prosbu, alebo je čas na pomstu?

 

MARTIN, Madeline

Posledné kníhkupectvo v Londýne /číta Slavomíra Fulínová/ 660 min.

anglické romány

August 1939 – Hitlerove vojská postupujú Európou a na prepuknutie vojny sa pripravuje i Londýn, do ktorého sa prisťahovala Grace. Nečakala však, že veľkomesto ju privíta protileteckými krytmi a že začne pracovať v zaprášenom kníhkupectve. Najmä, keď sa v knihách vôbec nevyzná. Jedného dňa však do kníhkupectva vstúpi letecký dôstojník George, vďaka ktorému Grace v sebe postupne objaví lásku k románom a začne z nich čerpať potrebnú nádej.