PETTERSSON, Thomas

Nepravdepodobný vrah /číta Jozef Lapšanský/ 870 min.

literatúra faktu

V noci 28. februára 1986 v centre Štokholmu usmrtil neznámy páchateľ strelou zozadu vtedajšieho švédskeho premiéra Olofa Palmeho, keď sa s manželkou vracali z kina. Olof Palme útoku podľahol, zatiaľ čo páchateľ z miesta činu ušiel. Vražda milovaného i nenávideného premiéra trápila Švédsko dlhých 34 rokov.

 

KUTIŠOVÁ, Simona

Raz sa uvidíme /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 680 min.

slovenské romány

Marika sa od detstva stretávala s posmeškami kvôli svojmu zovňajšku – trpí psoriázou a ekzémami. Počas dospievania si založila tajný notes, v ktorom ukrýva svoje sny. Napriek pribúdajúcim splneným snom jej chýba odvaha čokoľvek zmeniť – mať rada samu seba a prijať sa taká, aká je. A to môže mať katastrofické následky.

 

NEUHASOVÁ, Nele

Snehulienka musí zomrieť /číta Michal Novák/ 1030 min.

nemecké romány

V malej dedine obvinili Tobiasa Sartoriusa z vraždy dvoch dievčat. Mladík bol opitý, na nič si nespomínal. Po desiatich rokoch sa Tobias vracia z väzenia domov. Keď zmizne ďalšie dievča, prípadu sa ujmú nezaujatí detektívi. Spočiatku narazia na stenu mlčania, ale podarí sa im ju nabúrať.

 

BÖRJLINDOVCI, Rolf a Cilla

Mrazivé zlato /číta Igor Šabek/ 888 min.

švédske romány

Počas leta sa v horách Švédska nájde telo muža, ktorého zastrelili pred 20 rokmi. Vyšetrovanie pridelia Olivii Rönningovej sa vydá na miesto činu, no jej helikoptéra havaruje. Rýchlo zistí, že spolu s ňou sú v horách i ľudia, ktorí sa snažia zahladiť stopy po vražde, ktorá nesmie byť odhalená.

 

BERNÁTOVÁ, Barbora

Dievča v hmle /číta Dora Kulová/ 663 min.

slovenské romány

V chatovej oblasti neďaleko Košíc bola brutálnym spôsobom znásilnená a uškrtená mladá žena. Stopy privedú svojrázneho a nepríjemného detektíva do malej dediny pod Tatrami, kde sa mladá žena narodila. Prečo obeť pred rokmi odišla do hlavného mesta a čo ju prinútilo vrátiť sa na východ Slovenska?

 

 

 

 

 

FOLLETT, Ken

Nikdy /číta Lukáš Šepták/ 1410 min.

anglické romány

Hlavnou témou románu Nikdy je často pertraktovaná hrozba nukleárnej katastrofy. Román prináša múdre varovanie pre dnešné časy: Keď sa svet nachádza len na krok od priepasti, čo môže urobiť jednotlivec? Napínavé a dych vyrážajúce rozprávanie prenesie čitateľa za hranice sveta, ktorý si ešte vie predstaviť.

 

BÖRJLINDOVCI, Cilla a Rolf

Milosrdný samaritán /číta Igor Šabek/ 772 min.

švédske romány

Pandémia koronavírusu zasiahla do životov ľudí. Tom našiel útočisko na ostrove Rödlöga a Olivia zmizla. Vyšetrovaním je poverená Oliviina kolegyňa Lisa. Tom sa rozhodne prerušiť karanténu a s Lisou nasleduje stopy až k nehnuteľnosti blízko mestečka Lammasa. Keď tam však prídu, budova je v plameňoch a obhorené ostatky ženského tela sa nedajú identifikovať. Patria naozaj Olivii?

 

POTTER, Alexandra

Jedna dobrá vec /číta Dora Kulová/ 737 min.

anglické romány

Život je ako horská dráha. Už keď ste na vrchole môže vás nepríjemne prekvapiť strmý pád. Liv po rozvode vymení svoj londýnsky mestský život za hornatý Yorkshire. Chce začať odznova, no to nie je vždy jednoduché. Z miestneho útulku sa rozhodne adoptovať psíka. Každý deň sa spolu prechádzajú po okolí, aby Liv lepšie spoznala svoj nový domov, a postupne zisťuje, že nie je jediná, ktorej by prospel nový štart.

 

HARMATOVÁ, Katarína

Dokonalý vzťah /číta Katarína Turčanová/ 845 min.

slovenské romány

Mia sa prebúdza v nesprávnom lietadle. To, že sa ocitla v Dubaji, nie je jej najväčší problém. Jej problémom je Edwin. Bohatý, namyslený podnikateľ, ktorý neskrýva averziu voči ženám. Pre Edwina predstavuje Mia nevinné, ale provokatívne pokušenie. Imponuje mu jej otvorenosť a trefne mierená drzosť. Ustojí Mia tlak, ktorý na ňu Edwin neustále vyvíja a objaví Edwin v sebe potrebu mať niekoho rád ?

 

CAPLINOVÁ, Julie

Pláž v Chorvátsku /číta Lucia Hrašková/ 708 min.

anglické romány

Umelkyňa Maddie sa plaví na palube lode Avanturista, ktorá brázdi vody Jadranského mora. Spoločnosť jej robí Nick. Pohodová plavba postupne otvára dvere do Nickovho srdca. Krásavec Simon to však nemieni nechať len tak a chce si získať Maddie pre seba. Pre ktorého muža sa nadaná umelkyňa nakoniec rozhodne? A podarí sa jej splniť si sen o kariére maliarky na chorvátskom pobreží?