LAPŠANSKÝ, S.V.

Tieň náhrobného kameňa /číta Igor Šabek/ 773 min.

slovenské romány

Historický román nám zobrazuje príbehy cisárskeho dvora Byzantskej ríše a je venovaný nápisu na povestnom i neznámom kameni z Michaloviec. Autor zároveň opisuje osudy cároviča Presiana, jeho vzostupy, no aj pády až na samé dno ľudského utrpenia.

 

FOWLES, John

Zberateľ /číta Matúš Malý/ 650 min.

anglické romány

Psychologický thriller z obdobia povojnového Anglicka je inšpirovaný skutočnou udalosťou, únosom mladej ženy a jej väznením v protileteckom kryte. Román je hlavne  pohľadom  do uvažovania a konania dvoch hlavných protagonistov, ktorí síce vyrástli v jednom meste, no v skutočnosti patrili do dvoch celkom odlišných svetov.

 

POTTER, Alexandra

Detektív(ka) lásky : pretože láska je najväčšia záhada... /číta Beáta Drotárová/ 850 min.

anglické romány \2 SNKPH

Keď spisovateľka Ruby zistí, že ju partner podvádza, stratí nielen vieru v lásku, ale aj akýkoľvek záujem o písanie. Na radu svojej agentky odchádza na dovolenku do Indie, aby načerpala potrebnú energiu. To čo začína ako pokojná dovolenka na romantických plážach, sa náhle mení na nevídané dobrodružstvo. V záhadách a tajomstvách objaví dávno zabudnuté príbehy lásky. 

 

D’SILVA, Renita

Dieťa vojny /číta Beáta Drotárová/ 727 min.

indické romány (anglicky)

Zdravotná sestra Clarya otehotnie s doktorom – manželom jej najlepšej priateľky. Aby jej neublížila, vráti sa do Anglicka a porodí chlapca. V dôsledku rasistickej nenávisti počas II. svetovej vojny urobí najťažšieho rozhodnutie – vzdá sa svojho dieťaťa a pošle ho do bezpečia k jeho otcovi...

 

RILEYOVÁ, Lucinda

Záhadné vraždy v internáte /číta Michal Novák/ 932 min.

írske romány

V prestížnej súkromnej škole nájdu mŕtveho študenta. Hoci si riaditeľ školy myslí, že šlo o nešťastnú náhodu, polícia nevylučuje úmyselnú vraždu. Prípad zveria inšpektorke Jazmine a seržantovi Milesovi.  Ukáže sa, že obeť, Charlie, bol povýšenecký tyran a prakticky každý v jeho okolí mal motív. Záhadné udalosti privedú Jazz na nové stopy, ktoré vyšetrovanie len skomplikujú. 

 

 

LEFTERI, Christy

Spev vtákov /číta Matúš Malý/ 625 min.

anglické romány

Jedného dňa zmizne Niša, ktorá prišla zo Srí Lanky na Cyprus ako pestúnka, aby zabezpečila lepšiu budúcnosť svojej dcérke, ktorá ostala u príbuzných. Polícia to odbije a tak sa pátrania ujme Nišin priateľ Janis. Román je inšpirovaný skutočnými prípadmi zmiznutia pomocníčok v domácnosti na Cypre.

 

JEWELLOVÁ, Lisa

Noc, keď zmizla /číta Beáta Drotárová/ 868 min.

anglické romány

Tallulah so Zachom sa po prvý raz od narodenia svojho synčeka vyberú von, ale ráno sa nevrátia domov. Tallulahina mama Kim sa snaží zistiť, čo sa v tú noc stalo. Pátranie polície však vôbec nepostupuje. Mladá dvojica jednoducho zmizla. O rok sa do susedstva nasťahuje Sophie. Keď neďaleko ich nového domu natrafí na záhadný nápis na plote „Kopte tu“, zbystrí pozornosť. Žeby ten nápis súvisel so zmiznutím mladej dvojice? A čo vlastne je zahrabané na tom mieste?

 

DOMANIČOVÁ, Martina

Tiene minulosti /číta Antónia Kurimký Oľšavská/ 563 min.

slovenské romány

April Blakeová prežila šialený útok sériového vraha a navštevuje terapeuta. Na priateľkinej svadbe sa spoznáva s Danielom Kennedym, ktorý prišiel o manželku. Obaja bojujú s tieňmi minulosti. Nájdu April a Daniel cestu k vlastnému odpusteniu? Dokážu nájsť z bludného kruhu to správne východisko?

 

KLIMÁČEK, Viliam

beat : (kniha útekov) /číta Kristián Michal Hnát/ 402 min.

slovenské romány

Román o šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia opisuje život autorovho brata, rockového gitaristu, ktorý prejde mnohými kapelami, aby nakoniec emigroval do Západného Nemecka, kde spácha samovraždu.  Kniha je zároveň aj príbehom mnohých ľudí, ktorí chceli opustiť komunistické Československo.

 

MARTIN-LUGAND, Agnès

Slnko v duši, nádej v tebe /číta Miriama Fedorková/ 617 min.

francúzske romány

Dvadsaťročná Hermína, ktorú matka alkoholička opustila ako malé dieťa, je večne na úteku a žije na okraji spoločnosti, bez domova, bez peňazí. Jedného dňa jej v bare skríži cestu Jo a ponúkne jej sezónnu prácu chyžnej vo svojom hoteli. Mladá žena už nemá čo stratiť, a tak ho nasleduje. Starý, impozantný a majestátny hotel, ktorému dali meno Dača, sa stane jej domovom a zmení jej život.