BURČÍK, Matúš

Ani smrť nerozdelí. Príbeh Oskara Fegyveresa korunného svedka únosu prezidentovho syna /číta Jozef Lapšanský/ 588 min.

slovenské skutočné príbehy

Knižný debut Matúša Burčíka, dlhoročného redaktora denníka SME, rozpráva o životnom príbehu Oskara Fegyveresa, bývalého príslušníka SIS a hlavného svedka únosu prezidentovho syna. Nevyšetrená kauza únosu Michala Kováča mladšieho sa stala jedným zo symbolov búrlivých deväťdesiatych rokov na Slovensku.

 

OLACH, Ľubo

Prezident   /číta Peter Cibula/ 450 min.

slovenské romány

Závratná kariéra Juraja Makoša sa začala už od stredoškolských čias. Cestu za mocou a slávou si často kliesnil podvodmi až sa mu napokon podarilo posadiť do kresla prezidenta Slovenskej republiky. Predtým však mnohokrát zmenil politické tričko.

Príbeh podľa skutočných udalostí sa začína v roku 1967 a končí v roku 2014, aj mnohé mená a postavy sú skutočné.

 

BOWDEN, Mark

Pablo Escobar. Lov na  najhľadanejšieho zločinca na svete / číta Igor Šabek / 824 min.

biografické romány

Dokument sleduje krvavý príbeh vzostupu a pádu hlavy medellínskeho kokaínového kartelu, nazývaného aj „Kokaínový kráľ“. Escobarova zločinecká ríša na vrchole moci držala v hrsti celý štát a s ním ako rukojemníkov tridsať miliónov ľudí. Túto hrôzovládu ukončila až smrť narkobaróna.

 

ČIERNY,  Michal

Prípad Tulipán / číta Dušan Kubaň / 810 min.

slovenské detektívne romány

Prípad Tulipán, hoci sa odohráva na Slovensku, v ničom nezaostáva za severskými detektívkami. Napätie nás núti obracať stranu za stranou v nedočkavosti, ako skončia unesené obete a kto za všetkým stojí.

 

GILBERT, Elizabeth

Podstata všetkých vecí / číta Jana Dolanská / 1260 min.

americké romány
Román Podstata všetkých vecí sa začína koncom 18. storočia a rozpráva strhujúci príbeh o čase, keď ľudstvo stálo na prahu dôležitých objavov a človek si začal podmaňovať svet. Bystrá Alma je dcérou charizmatického obchodníka s rastlinami. Zatiaľ čo vďaka štúdiu a záujmu o botaniku čoraz hlbšie preniká do záhad evolúcie, muž, ktorého ľúbi, ju zoznamuje s iným svetom – s duchovným kráľovstvom zázrakov. Oboch však spája úsilie pochopiť svet okolo seba a podstatu celého bytia.

 

Holetzová, Katarína

Smrť prekliatych / číta Lukáš Šepták / 668 min.

slovenské detektívne romány

Obyvatelia horskej obce Terovce stáročia žijú podľa vlastných pravidiel. Počas osláv letného slnovratu, zaživa uhorí sestra miestneho podnikateľa. Mŕtvych tiel v horúcom lete pribúda a stopy vedú k novodobému pohanskému spolku, ktorý má prepojenie na predstaviteľov vysokej politiky. Prípad dostane mladý policajt René Juhász, ktorý musí bojovať nielen s vrahom, ale aj s nevraživosťou kolegov a s vlastným strachom.

 

 

Kepler, Lars

Ihrisko / číta Peter Cibula / 810 min.

Počas nasadenia v Kosove poručíčku Jasmin postrelia. Zastaví sa jej srdce a po prebudení je presvedčená, že vie, čo nasleduje po smrti. Tvrdí, že človek sa dostane do hrozného prístavného mesta plného násilia. O päť rokov pri ťažkej dopravnej nehode syn utrpí vážne zranenie. Lekári mu môžu zachrániť život iba operáciou, pri ktorej je nutné zastaviť mu srdce, napojiť ho na mimotelový obeh. Jasmin si uvedomuje, že ak posmrtné prístavné mesto naozaj existuje, synček nebude schopný vrátiť sa do života vlastnými silami. A preto tam musí byť s ním.

 

Mattanza, Alessandra

Môj New York. Mesto očami známych osobností / číta Igor Šabek / 247 min.

cestopisy

New York je mesto, ktoré ponúka nespočetné množstvo príbehov. V duchu sa prejdite jeho ulicami a naučte sa načúvať mu. Nie je totiž iba „mestom tisícich svetiel", ale aj tisícich hlasov. Táto kniha je zbierkou osobných vyznaní ľudí, ktorí vdýchli New Yorku dušu, formovali jeho dejiny, prispievali k obrode newyorských štvrtí, ako aj k šíreniu jeho obrazu vo svete cez umenie, kultúru, vedu, kinematografiu, hudbu, architektúru a dizajn.

 

Storey, Stephanie

Olej a mramor. Príbeh o zabudnutom súperení Leonarda a Michelangela / číta Peter Pilz / 840 min.

americké romány

Florencia – v tomto úžasnom a prosperujúcom meste sa začiatkom 16. storočia na čas skrížia osudy dvoch velikánov renesančného umenia. Očarujúci päťdesiatnik Leonardo da Vinci sem prichádza tak trochu z osobných dôvodov po dvadsiatich rokoch strávených v Miláne, kde so slávou verejnosti predstavil svoju Poslednú večeru. Mladý a v tom čase takmer neznámy Michelangelo sa vracia do rodnej Florencie z Ríma, kde sa naplnili jeho sny, keď mu v Chráme sv. Petra odhalili sochu Pieta, ktorá očarila aj samotného pápeža.

 

Strečok, Jozef

Fidži. Krajina úsmevu / číta Igor Šabek / 1538 min.

cestopisy

Za necelý mesiac na ostrovoch Fidži autor stretol mnoho fantastických ľudí, ktorí mu dovolili nahliadnuť do tajov melanézskej kultúry, s radosťou mu ukázali krásy prírody a pohostili vynikajúcim pacifickým jedlom. Prežité zážitky ho prinútili sa zamyslieť, že skutočné bohatstvo krajín sa nedoluje v baniach ani nerastie na stromoch. Tkvie v ľuďoch, bije v ich srdciach. Pod tým bohatstvom je skromnosť, zmysel pre rodinu a menej zhonu za matériou. Je to poklad, ktorý ľuďom nemôže ukradnúť nikto.