ASTEN, Jane

Emma  /číta Jana Dolanská/ 1144 min.

anglické romány

Úspešný román z prostredia anglickej "lepšej spoločnosti" 19. storočia, kde čas plynie pomaly a porušenie spoločenských konvencií je neodpustiteľnou chybou, kde city a vzťahy medzi mladými ľuďmi výrazne ovplyvňuje výška majetku a ich zväzky sú často výsledkom osobných obetí a kompromisov.

 

BREŽNÁ, Irena

Postrehy emigrantky. Eseje, prózy, reportáže /číta Jana Dolanská/ 366 min.

slovenské prózy

Texty prinášajú rozmanité témy prepojené premýšľavo esejistickým, hravo poetickým a zároveň reportážne konkrétnym uvažovaním o zneužívaní, ale aj o využívaní moci, o strachu z inakosti.

 

CAGÁŇ, Bohdan

Maskáčové príbehy  /číta Michal Novák/  317 min.

slovenské príbehy

Zážitky z vojenčiny bývajú často zdrojom bizarných príhod. Budúci výsadkári žijú dva životy – jeden pod dohľadom veliteľov a druhý v prerušenej línii súkromia. Občas ide o život, občas skončí veľká láska, ale život pokračuje, až do vytúženého civilu.

 

JANOVSKÁ, Zuzana

Dilemy obyčajných žien  / 420 min.

slovenské romány

Príbeh troch generácií žien z jednej rodiny, ktoré stoja pred zásadnou voľbou. Etela, jej matka Ilona i dcéra Paulína sa musia rozhodnúť a vybrať: buď sa budú riadiť srdcom a zvyšok rodiny i susedia ich odsúdia, alebo podľahnú tlaku okolia a ich nádej na šťastný život sa nadobro rozplynie.

Spodná časť formulára

Začiatok formulára

Spodná časť formulára

 

 

MAY, Karl

Púšťou  /číta Igor Šabek/  1141 min.

nemecké dobrodružné romány

Kara ben Nemsi (na amerických prériách známy pod menom Old Shatterhand) pri púti cez Saharskú púšť spozná verného sluhu a dobrého priateľa Halefa Omara. Spolu sa plavia po Níle, navštívia posvätné Islamské mestá v Arábii i biblické mestá v Mezopotámii. Počas dobrodružných ciest prenasledujú vrahov, usvedčia únoscu, ujdú pirátom, bojujú v kmeňovej vojne, dostanú sa medzi uctievačov diabla...

 

 

 

 

 

 

 

 

SOKOL, Ondrej

Ako som vozil Nórov  /číta Michal Novák/  606 min.

slovenské humoristické romány

Voziť Nórov v MHD nie je len tak! Jednak je tam oveľa väčšia zima ako na Slovensku a podľa Ondrejovho písania aj oveľa väčšia sranda. Ak očakávate, že sa dozviete informácie z geografických a demografických rozdielov a nórskych zvyklostí, máte čiastočne pravdu. Akurát, že ich nemusíte postrehnúť, pretože sa budete práve smiať na jeho neopakovateľných a trefných prirovnaniach.

 

WINGATE, Lisa

Kým sme boli vaši /číta Antónia Kurimsky-Oľšavská/ 1040 min.

americké romány

Román má korene v jednom z najtragickejších amerických škandálov – riaditeľka adopčnej organizácie pôsobiacej v Memphise Georgia Tannová unášala deti chudobných rodičov a predávala ich bohatým rodinám v krajine.

 

MINIER, Bernard

Noc  /číta Dušan Kubaň/   1016 min.

francúzske romány

Temná nočná búrka v Severnom mori. Na ropnej plošine pristáva helikoptéra s Kirsten Nigaardovou, ktorá prichádza vyšetrovať vraždu. Jeden muž záhadne zmizol a Kirsten objaví v jeho kabíne zvláštnu sériu fotografií. 

 

DROSTEN, Julia

Levica z Mogadoru  /číta Miriama Fedorková/ 963 min.

nemecké  historické romány

Historický román o Sibylle, ktorého úlohou je predovšetkým opísať lásku vo všetkých jej príjemných podobách, je tiež zaujímavou vstupnou bránou do nepoznaného sveta Alahových veriacich, nevercov kresťanov, židov, či podnikavcov Európanov. V krajine slnka a piesku, kde panuje sultán, niet veľa miesta pre obchody európskeho pôvodu.

 

POSNEROVÁ, Patricia

Lekárnik z Auschwitzu. Nevyrozprávaný príbeh Victora Capesia /číta Peter Pliz/ 630 min.

biografické romány - koncentračné tábory

Kniha prináša málo známy príbeh Victora Capesia, rumunského obchodného zástupcu farmaceutickej spoločnosti Bayer, ktorý v roku 1943 ako 35-ročný vstúpil do SS a rýchlo sa stal hlavným lekárnikom v najväčšom tábore smrti. Tam vydával lieky, ktoré sa používali pri neľudských medicínskych experimentoch, spravoval zdroj jedovatého plynu, ktorým nacisti usmrtili milióny ľudí,