VOCELKA, Michaela a Karl

František Jozef I. : cisár rakúsky a kráľ uhorský 1830-1916 / číta Gabriel Lukáč/ 958 min.

biografie

Nová biografia o Františkovi Jozefovi I. rozhodne patrí medzi životopisy, ktoré sú kvalitné a zároveň pútavé. V knihe narazíme napríklad na niektoré citácie z jeho listov manželke z cesty do Orientu a podobné písomnosti osobného charakteru. Autori sa snažili o objektivitu. Cisára vykreslili takého aký bol, so všetkými pozitívami a negatívami. Nenadržiavajú mu, ani sa ho nesnažia odsudzovať. 

VARÁČKOVÁ, Miroslava

Zostanem s tebou / číta Miriama Fedorková/ 396 min.

slovenské romány

Odkedy sa Terezini rodičia rozviedli, neustále sa presúva medzi dvoma domácnosťami. Otec má navyše novú frajerku a od Terezy sa očakáva, že s ňou nájde spoločnú reč. Ona však radšej uteká do sveta skíc a umenia. Keď sa práve nezakráda do starej továrne, aby jej steny skrášlila maľbami, spoznáva sa s chlapcom zo susedstva. A práve vďaka Olimu čoskoro zistí, ako chutia prvé bozky a že aj obyčajné držanie za ruky môže prevrátiť svet naruby.

 

KADLEC, Dušan

100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život : -a ako s tým prestať! / číta Igor Šabek/ 570 min.

slovenská literatúra

V knihe je opísaných 100 spôsobov, ktorými si často krát nevedomky, no zato poriadne, komplikujeme život každodennými činnosťami, rozhodnutiami a krokmi. Kniha ponúka vysvetlenia daných situácií, spolu s radami a krokmi vedúcimi k ich náprave.

 

KOVÁR, Branislav, ZAJAC, Oliver, BENEDIKOVÁ, Lucia

Epidémie v dejinách : ľudstvo v boji s neviditeľnými nepriateľmi /číta Igor Šabek/ 655 min.

dejiny

Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Kniha ponúka texty renomovaných archeológov a historikov, sumarizujúce epidemické i pandemické nákazy, ktoré už ľudstvo dokázalo prekonať.

 

NESBØ, Jo

Kráľovstvo /číta Dušan Kubaň/ 1125 min.

nórske romány

Hrdinom románu je mechanik Roy, ktorý žije na rodinnom statku. Jeho mladší brat Carl sa po rokoch vracia domov z Ameriky s plánom postaviť luxusný hotel, ktorý by upadajúcej oblasti opäť vdýchol život. Royova lojalita voči rodine však prechádza skúškou, keď zistí, že za Carlovými veľkolepými plánmi sa skrývajú nenásytnosť a zrada. Z minulosti sa vynárajú šokujúce tajomstvá a v hre sú aj ľudské životy.

 

 

GILBERT, Elizabeth

Mesto dievčat /číta Lucia Hrašková/ 885 min.

americké romány

Keď devätnásťročnú Vivian Morrisovú vyhodia z Vassarovej univerzity, zámožní rodičia ju pošlú na Manhattan k tete Peggy, majiteľke spustnutého divadla Lily Playhouse. Vivian sa u tety zoznámi so svetom nekonvenčných a charizmatických ľudí, od revuálnych tanečníc až po sexi herca či prestížnu herečku. Dievča sa však dopustí chyby, ktorá vyvolá profesionálny škandál a obráti jej krásny nový svet naruby.

 

BEŇOVÁ, Emily D.

Keď nás pravda spojí /číta Miriamam Fedorková/ 554 min.

slovenské romány

Ich cesty sa rozdelili a obaja chcú začať odznova. Nič ich nespája. Život je však potvora a rozhodne sa znova zamiešať karty. Až krutá pravda, ktorú Collin nechcel vidieť, ho prinúti zmeniť rozhodnutie a vyhľadať Eleanor. Podarí sa mu získať Eleanorinu dôveru a nastoliť spravodlivosť? Začína sa nebezpečná hra, v ktorej môžu prísť o veľa.

 

DÁN, Dominik

Klbko zmijí /číta Zbynek Džadoň/ 703 min.

slovenské romány

Neznámy strelec popravil doma v posteli okresného prokurátora a o dva dni neskôr kandidáta na starostu. Detektívom sa podarí nájsť dobre schovanú prokurátorovu asistentku. Podozrenie, že im niekto zhora pozerá na prsty a snaží sa s nimi manipulovať, prerastie v istotu. Detektív z oddelenia vrážd Richard Krauz tuší, že priamy úder na skorumpovaných papalášov im dá riadne zabrať a riešenie dvoch beštiálnych vrážd bude bolestivé.

 

RILEYOVÁ, Lucinda

Perlová sestra 4. diel : príbeh CeCe /číta Beáta Drotárová/ 1345 min.

írske romány

Štvrtá sestra CeCe D'Aplièse sa rozhodne odísť z Anglicka a pátrať po svojej minulosti. Má jedinú stopu - čiernobielu fotografiu a meno ženy, ktorá žila v Austrálii pred vyše sto rokmi. CeCe dorazí do Austrálie a z novu sa jej vráti schopnosť a radosť z maľovania. CeCe uverí, že tento rozľahlý divoký kontinent jej ponúka niečo, čo nikdy nedúfala nájsť: pocit, že niekam patrí, pocit, že má domov...

 

BEŇOVÁ, Emily D.

Kým nás pravda nerozdelí /číta Miriama Fedorková/ 616 min.

slovenské romány

Norrin je... zlodejka. Dievča, ktoré denne kradne, aby prežilo. Jediné, čo si praje, je vyslobodiť sa z tyranie vlastného strýka. A zrazu sa jej sny stanú skutočnosťou. Má možnosť začať nový život, na novom mieste, s novou identitou a po boku muža, ktorý sa na prvý pohľad javí ako jediná záchrana. Lenže čo ak zdanie v tomto prípade klame? Môže mu veriť?