CAPLINOVÁ, Julie

Pekáreň v Brooklyne /číta Lucia Hrašková/ 830 min.

anglické romány

Sophie sa vydáva na dobrodružnú cestu do New Yorku. Ubytuje sa nad maličkou pekárňou sympatickej Belly, ktorá pečie tie najúžasnejšie koláčiky a torty. Sophie sa u nej cíti ako doma a postupne trávi všetok svoj voľný čas v jej pekárni. Veľmi rýchlo sa spriatelí aj s jej bratrancom Toddom, ktorý odmieta akýkoľvek vážny vzťah. Lenže ten nehľadá ani láskou sklamaná Sophie. Postupne zisťuje, že lásku netreba naháňať. Nájde si nás totiž často práve vtedy, keď ju prestaneme hľadať.

 

BANCÍKOVÁ, Darina

Prebytočný človek! Prebytočný človek? : divné sú cesty Božie /číta Ľudmila Swanová/ 750 min.

autobiografické spomienky

Ráno sa otvorili kuchynské dvere a vošli štyria páni. Spýtali sa na mňa. Zaviedla som ich do kancelárie, kde mi oznámili, že som v podozrení, že ukrývam tajné protištátne spisy a žiadajú ma, aby som ich vydala. Prokurátor nariadil prehliadku bytu. Po prehliadke mi oznámili, že pôjdem s nimi. Vo Zvolene sme zastali pred Verejnou bezpečnosťou. Tam pýtali odo mňa kľúč. Vtedy som pochopila, že sa nevrátim...

 

RILEYOVÁ, Lucinda

Slnečná sestra 6. diel : Príbeh Elektry /číta Beáta Drotárová/ 1758 min.

írske romány

V Slnečnej sestre spoznáme Elektru, najzraniteľnejšiu a najcitlivejšiu zo všetkých siedmich sestier. Je slávna, krásna a bohatá, ale nezvláda enormný tlak okolností a pochybných priateľov. Jej barličkami sú alkohol a drogy, nezáväzné a rýchle vzťahy ju nenapĺňajú a po smrti adoptívneho otca stráca pôdu pod nohami. Z bludného kruhu ju vytrhne list od babičky, ktorá ju pozýva do Kene v južnej Afrike.

 

GERBEL, Juraj

Vtedy a tam /číta Igor Šabek/ 870 min.

slovenské romány

Dielo sa odohráva v Moskve – jedna línia v prítomnosti, druhá v 30. rokoch 20. storočia, za vrcholného Stalinovho teroru očami zvráteného psychopata. Andrej Bojar – bývalý vymáhateľ gangov v Bangkoku a majster thajského boxu má za sebou vážne zranenia po celom tele. Ale hranice svojich možností musí posunúť: Uvedomil si totiž desivé prepojenie medzi prítomnosťou a minulosťou. Vtedy – a tam...

 

CRAVEN, M. W.

Čierne leto /číta Dušan Kubaň/ 852 min.

anglické romány

Šéfkuchár Jared Keaton si odpykáva doživotný trest za vraždu svojej dcéry Elizabeth. Jej telo pri vyšetrovaní nenašli a Keatona odsúdili vďaka svedectvu detektíva Washingtona Poa. Keď sa do policajnej stanice dopotáca mladá žena s dôkazom o tom, že je Elizabeth Keatonová, Poe sa ocitá v nezávideniahodnej situácii. V tiesni mu pomôže geniálna analytička Tilly. Ako môže byť niekto mŕtvy a zároveň nažive? Lenže Elizabeth opäť zmizne a všetky stopy zrazu vedú k nemu.

 

VLČEKOVÁ, Lucia

Tanec medzi kvapkami /číta Lucia Hrašková/ 712 min.

slovenské romány

Tanec medzi kvapkami je príbeh, v ktorom je veľa lásky, bolesti, ale aj radosti. Anna je nadaná mladá tanečnica, ktorá sa bojí odhaliť svoje skutočné city pred svojím najlepším kamarátom a tanečným partnerom. Odhodlá sa Anna prejaviť svoje skrývané city? Opätuje jej Adam lásku? Ako si poradia s problémami? Silný príbeh lásky dvoch mladých ľudí, ktorý sa zmení na príbeh lúčenia.

 

PILJAR, František

Mám teba, mám všetko /číta Igor Šabek/ 435 min.

slovenské romány

Tak trochu filozofická, tak trochu politická fikcia Mám teba, mám všetko hodnoverne vypovedá o žití v postkomunistickej krajine na začiatku 90. rokov. Miestami stroho, vecne, miestami hlboko, vášnivo emotívne.

 

NAVRÁTIL, Martin, HLINIČAN, Peter

Na kraji sveta : expedícia Beringov prieliv, cesta prvých ľudí /číta Igor Šabek/ 486 min.

biografické príbehy

Martin a Peter ako prví Slováci prešli pešo z ázijského na americký kontinent „suchou nohou“ cez zamrznuté Beringovo more. Kniha približuje nielen prípravu a priebeh celej expedície, ale aj všetky výzvy a komplikácie, s ktorými sa autori počas nej museli vysporiadať. Drsné arktické podmienky, mrazivé počasie, ľadové medvede a snežné búrky, ale aj krásna polárna žiara či ľudská dobrota na kraji sveta.

 

HAJDUKOVÁ, Michaela Ella

Zimný palác /číta Lucia Hrašková/ 1151 min.

slovenské romány

Tri Tatiany - jeden príbeh. A jeden muž, ktorý na krku nosí anch a myslí si, že ovláda osud. Začiatok príbehu je záhadný a tajomný, no postupne spoznávame všetky tri Tatiany. Dej sa odohráva v troch odlišných časových úsekoch. Príbeh Tatiany Romanovovej je prerozprávaný formou jej denníka. Príbeh Tatiany Garinovej sa odohráva v 70-tych rokoch, v čase hlbokého komunizmu. Do tretieho príbehu autorka zakomponovala zaujímavú a nečakanú zápletku.

 

GUARESCHI, Giovannino

Don Camillo a jeho ovečky /číta Dora Kulová/ 603 min.

talianske príbehy

Druhý diel knižného vydania príbehov Giovannina Guareschiho pod názvom Don Camillo a jeho ovečky. Príbehy kňaza Dona Camilla a komunistického starostu Pepponeho sú späť. Vážne i veselé príbehy sú zasadené do bežného života malého mestečka pri rieke Pád. Sú učebnicou života, prameňom poučenia, a ich spoločným menovateľom je humor.