SEGOVIA, Sofia

Bzukot včiel  /číta Beáta Drotárová/ 1070 min.

mexické romány

Pestúnka Nana Reja našla pod mostom opustené dieťa obklopené včelami.  Chlapčeka, ktorého pre jeho znetvorenú tvár volali „dieťa pobozkané diablom“, vychovávala  rodina plantážnikov. No odmalička ho obklopoval roj včiel. A ako rástol, prinášal do života svojich adoptívnych rodičov čoraz viac zázrakov. Mal totiž výnimočnú schopnosť... Keď zavrel oči, videl to, čo nikto iný – prichádzali k nemu vízie toho, čo ešte len príde...

 

FITZEK, Sebastián

Darček  /číta Michal Novák/ 675 min.

nemecké romány

Vedľa Milana Berga zastane pred semaforom auto. Na zadnom sedadle sedí vystrašené dievča. Na okno pritláča papier, no Milan ho nevie prečítať – lebo je analfabet! Napriek svojej nevzdelanosti si zapamätal tvar písmen a nakreslí ich  svojej priateľke. Tá mu potvrdí – dieťa bolo unesené. Pátranie Milana zavedie na ostrov Rujana a do detských spomienok, ku ktorým sa nikdy nechcel vrátiť...

 

ATWOOD, Margaret

Svedectvá /číta Dora Kulová/ 695 min.

kanadské romány

Rozprávačkami príbehu sú prominentná predstaviteľka gileádskeho režimu a dve dospievajúce dievčatá, žijúce v odlišných svetoch - Agnes z Gileádu a Daisy z Kanady. Prostredníctvom ich svedectiev sa pred čitateľom odvíja svet teokratickej diktatúry, v ktorej ženy a ľudské práva neznamenajú vôbec nič. Kniha je voľným pokračovaním diela Príbeh služobníčky.

 

PUCHALA, Rastislav

Veža zo slonovej kosti /číta Peter Lejko/ 1050 min.

slovenské romány

Autor sa v románe v osudoch hlavného hrdinu Jána Belana sústreďuje na posledných päť desaťročí života v normalizovanom Československu, resp. na postnovembrovom Slovensku. Ponúka čitateľovi svedectvo doby, absurdity násilnej totality i úskalia jej radikálneho odmietania.

 

HINGSON, Michael, FLORYOVÁ, Susy

Roselle : pes, ktorý ma zachránil /číta Michal Novák/ 455 min.

americké romány

Príbeh Michaela Hingsona a jeho odvážnej sprievodkyne Roselle roky dojíma ľudí po celom svete. Pri čítaní tejto knihy aj vy budete žasnúť nad putom, ktoré spája človeka a psa. Predstavte si, že sa 11. septembra 2001 nachádzate na 78. poschodí v New Yorku, do ktorého narazí unesené lietadlo. Pri sebe máte len svojho vodiaceho psa a ste úplne odkázaní na jeho pomoc.

VELLA, Elias

Ahoj, Ježiš, môžeme sa porozprávať? /číta Michal Novák/ 440 min.

náboženské názory a postoje

Autor v tejto knihe svoju pozornosť sústreďuje na aktuálne problémy mládeže. V nenútenom rozhovore piatich študentov s Ježišom sa rozoberajú pálčivé osobnostné i spoločenské otázky, rôzne trápenia typické pre dnešný svet. Nech táto kniha je nielen žriedlom informácií, ale aj oporou a útechou vo vedomí, že s problémami nie sme sami a odpoveď nám dáva či už priamo alebo sprostredkovane sám Ježiš Kristus.

 

FOLLETT, Ken

Pád titanov /číta Lukáš Šepták/ 2280 min.

anglické romány

Píše sa rok 1911 a dramatické udalosti Prvej svetovej vojny, Ruskej revolúcie a boja žien za volebné právo, ktoré otriasli celým svetom, spoja osudy piatich rodín z rozličných krajín a spoločenských vrstiev. Pád titanov odhaľuje čitateľovi drámy a intrigy, plynulo prechádzajúce z Washingtonu do St. Peterburgu, z prachu a nebezpečenstva uhoľných baní do palácov, z chodieb moci do spální mocných...

 

KARIKA, Jozef

Smäd /číta Michal Novák/ 450 min.

slovenské romány

Neprirodzene vysoký muž s kufrom, v ktorom sa ukrývajú tie najhoršie nočné mory, brutálny vrah v žltej vetrovke, strašidelná maska zo starej vrecoviny... Mrazivé rozprávanie zachytáva storočie prízračnej histórie vrchu Čebrať a blízkeho Ružomberka. Autor ho podáva cez majstrovsky vyskladanú mozaiku príbehov, ktoré sa preplietajú v priestore aj v čase.

 

KARIKA, Jozef

Hlad /číta Michal Novák/ 480 min.

slovenské romány

Dvojitá porcia temnej imaginácie Jozefa Kariku vychádza ako dvojkniha Hlad/Smäd. Každá z kníh ponúka samostatný zážitok, no pri čítaní oboch nadobúda príbeh nové významové vrstvy. Neprirodzene vysoký muž s kufrom, v ktorom sa ukrývajú tie najhoršie nočné mory, brutálny vrah, strašidelná maska zo starej vrecoviny...

 

PUCHALA, Rastislav

Archa zmluvy /číta Igor Šabek/ 630 min.

slovenské romány

Základom tejto prózy je silný príbeh jedného východoslovenského gazdovského rodu a prostredníctvom neho pohľad na históriu a osudy roľníctva v zabudnutom kúte našej domoviny. Čitateľ v nej na pozadí historických a duchovných premien spišskej dediny nachádza témy plynutia času, vzťah k viere, Biblii, k pôde a k tradíciám.