ŠVANTNER, František

Nevesta hôľ /číta Peter Lajko/ 564 min.

slovenské romány

Hájnik Libor sa po rokoch vracia do rodnej obce, kde stretáva svoju detskú lásku, divú a tajomnú Zunu. Aby ju získal, musí nielen prekonať svojich sokov, ale aj preniknúť do jej sveta, pretože Zuna je spätá s kráľovstvom horskej prírody, skalných stien, zvierat, tulákov a zatratených duchov.

 

BYSTRIČANOVÁ, Silvia

Ticho nikdy nemlčí /Ľudmila Swanová/ 335 min.

slovenské romány

Dionýz, študent medicíny navštívi v meste starých rodičov, aby zistil, kým všetkým je jeho dedo a čo preňho znamená rodina. Dionýz má dve sestry, mlčanlivého otca, tvrdohlavú milujúcu mamu a koňa, ktorý sa stane svedkom jeho plachej lásky. Nevšedne všedné dni v meste, túžby, pevné rodinné väzby a láska, o ktorej sa nehovorí, ale denne sa trpezlivo žije. Jeden za všetkých a všetci za jedného.

 

GAZDA, Imrich, RÁBARA, Pavol

Michal Zamkovský : Spovedal som Slovensko : rozhovor o stave slovenskej duše /číta Peter Lejko/ 420 min.

kresťanstvo a spoločnosť

Kniha  nás prevedie životným príbehom kňaza a rehoľníka Michala Zamkovského, dozvieme sa o potrebnosti a účinnosti ľudových misií. Je pútavou výpoveďou o človeku, Cirkvi a Slovensku. Michal Zamkovský rozpráva o ľudových misiách, spovedaní, nerestiach Slovákov, o problémoch a výzvach rodiny.

 

KELEOVÁ-VASILKOVÁ, Táňa

Skúšky /číta Antónia Kurimský-Oľšavská/ 1028 min.

slovenské romány

Autorka zachytáva osudy piatich rodín na pozadí súčasného diania pandémie koronavírusu. V časoch, keď ľudí ovplyvňuje pandémia, zákazy a nekonečné zmeny, je všetko oveľa ťažšie a komplikovanejšie. Ako si hrdinovia príbehu poradia so zmenami? Ako ich zvládnu? Príjmu ich alebo nie? A čo to urobí s ich vzťahmi? Všetci sú vystavení skúškam, na ktoré sa neprihlásili, o ktoré nestáli.

 

DERŇÁR, Peter

Škrabot /číta Matúš Malý/ 692 min.

slovenské romány

Peter má krátko po rozvode a chce skúsiť terapiu tmou – nechá sa na týždeň zavrieť do miestnosti bez okien, aby sa postavil vlastným strachom a  prekonal ich. Tomáš je filmár a už má po krk natáčania televíznych seriálov. Po nezrealizovanom projekte sa v ňom niečo zlomí. Lenže keď sa životy dvoch mužov pretnú, ani jeden z nich nehovorí celú pravdu a v hĺbke duše schováva nejedno nepekné tajomstvo.

 

RIVERSOVÁ, Francine

Rodokmeň milosti /číta Beáta Drotárová/ 1416 min.

biblické príbehy

Biblia je plná inšpiratívnych príbehov obyčajných ľudí, ktorých Boh nečakane použil na to, aby zmenil svet. Medzi nich patria aj Tamara, Rachab, Rút, Betsabe a Mária. Každá z nich čelila mimoriadnym problémom, ale všetkých päť sa im postavilo s odvahou. Niekedy sa dopustili chýb, ale nekonečne milosrdný Boh prostredníctvom nich priviedol na svet Krista, nášho Spasiteľa.

 

PAVONIČ, Peter

O mŕtvych len v dobrom /číta Peter Lejko/ 810 min.

slovenské romány

Spisovateľa Daniela slovenská kriminálka žiada, aby sa okamžite vrátil z dovolenky vo Fínsku pre podozrenie z vraždy historika Milana Hromnicu. Muža niekto brutálnym spôsobom dobodal. Spisovateľ sa na vlastnú päsť rozhodne pátrať po vrahovi. S pomocou súkromného detektíva sa mu podarí odhaliť utajenú tvár historikovho života. Pátranie však prekazí zásah polície a z ďalšej vraždy obvinia Daniela...

 

KUZMA, Štefan

Stratený boh /číta Igor Šabek/ 1015 min.

slovenské romány

Román Stratený boh je príbehom lásky vo všetkých jej podobách – lásky k žene, k rodine, k mestu, k tradícii, k Bohu, no súčasne kladie otázky o zmysle ľudskej existencie, o hľadaní osobného boha, ktorý by bol človeku paradigmou morálneho správania. Príbehy jednotlivých postáv sa prepletajú, spejú k šťastnému i menej šťastnému koncu, predovšetkým však tlmočia autorovo naliehavé posolstvo ľudstvu.

 

SEE, Lisa

Tajný vejár /číta Dora Kulová/ 610 min.

americké romány

Dievčatá v Číne v 19. storočí prechádzali drastickou skúškou podväzovania chodidiel a ako ženy boli odsúdené žiť v izolácii. Preto sa medzí sebou dorozumievajú tajným písmom nu-šu, ktoré muži nepoznajú. Maľujú svoje odkazy štetcom do vejárov. Taký je i osud Lili a jej kamarátky, ktoré odchádzajú z rodnej dediny a nasledujú svojich mužov.

 

KINSELLA, Sophie

Máš to u mňa /číta Katarína Turčanová/ 743 min.

anglické romány

Neznámy muž v kaviarni požiada Fixie, aby mu na chvíľu postrážila notebook. Sebastian, majiteľ notebooku jej nechá odkaz, že je jej dlžníkom. Vtedy sa do jej života vracia Ryan, láska z mladosti, ktorý potrebuje jej pomoc. Fixie sa zmieta medzi minulosťou a lákavou budúcnosťou a séria malých láskavostí a dlhov môže od základu zmeniť jej život. Bude mať konečne odvahu pomôcť aj sebe?