RYDAHL a KAZINSKI

Vražda morskej panny /číta Dora Kulová/ 701 min.

dánske romány

V prístave našli zohavené telo mladej krásnej prostitútky. Jej sestra identifikuje vraha. Je ním Hans Christian Andersen, mladý neúspešný básnik. Ten sa bráni, že je nevinný, ale nikto mu neverí. Vďaka bohatému mecenášovi dostane priepustku na tri dni, počas ktorých musí získať dôkazy o svojej nevine a nájsť skutočného vraha.

 

JACQ, Christian

Egypťanky : portréty žien faraónskeho Egypta /číta Igor Šabek/ 745 min.

Egypťania

Žena vo faraónskom Egypte mala rovnoprávne postavenie s mužom v duchovnej i materiálnej sfére. Egypťanka mala slobodu vo všetkom: pri vydaji, pri rozvode, v manželstve, v sociálnom zabezpečení. Faraónska civilizácia zaručovala egyptskej žene v porovnaní s inými civilizáciami výnimočné postavenie. Aj vďaka tomu kultúra starého Egypta môže slúžiť ako inšpirácia najmodernejším koncepciám spoločnosti.

 

DOBRAKOVOVÁ, Ivana

Pod slnkom Turína /číta Ivana Šeptáková/ 390 min.

slovenské romány

Slovenka Kristína nasleduje manžela spolu s ich dvoma synmi za prácou do Turína, kde sa chcú usadiť. Tam stretne Olgu, s ktorou sa spriatelí. Ukáže sa však, že stretávanie ich rodín má ničivé následky pre všetkých. Banálny príbeh nevery má fatálny dopad na tých, ktorých by chceli pred všetkým zlým ochrániť...

 

HLUBOCKÁ, Martina

Vidiecka princezná /číta Lucia Hrašková/ 605 min.

slovenské romány

V jedno popoludnie slečnu Charity obťažuje neznámy tulák a na pomoc jej pribehne slobodný gróf Peter O´Nell. Charity sa doňho zaľúbi, on ju však berie ako dočasné rozptýlenie a radšej narukuje do armády. Po rokoch sa Peter vráti z vojny - dospel, zmužnel, ale Charity si zaumieni nechať Petra draho zaplatiť za zlomené srdce.

 

JACQ, Christian

Starobylý Egypt deň po dni /číta Igor Šabek/ 742 min.

staroveký Egypt

Ako vznikol faraónsky štát? Ktorá je najstaršia kniha sveta? Akí boli odvážni bádatelia skúmajúci Núbiu? Poznáme skutočný príbeh kráľovi oddaného Sinuheta? Na tieto, ale aj iné otázky nám odpovie sprievodca starým Egyptom, kde sa stretneme s faraónmi, mágmi, bojovníkmi alebo roľníkmi, krasorečníkmi či inými známymi, ale aj niektorými nedocenenými osobnosťami.

 

 

 

GUENASSIA, Jean-Michel

Vysnívaný život Ernesta G. /číta Lukáš Šepták/ 934 min.

francúzske romány

Guenassia priniesol prierez búrlivým obdobím 20. storočia. Vykreslil predvojnový Paríž, nálady v Alžírsku cez druhú svetovú vojnu, návrat do povojnového Československa. Životná púť Josefa Kaplana, pokračovateľa židovského rodu pražských lekárov nie je nikdy bezvýchodisková. Má jednu istotu a tou je práca lekára. Tá mu do života v polovici 60. rokov privedie Ernesta G., juhoamerického revolucionára v zúboženom zdravotnom stave...

 

CAPLINOVÁ, Julie

Hotelík na Islande /číta Lucia Hrašková/ 719 min.

anglické romány

Lucy vyhodia z práce. Ocitá sa na dne a jej poslednou šancou je prijať prácu manažérky malého hotelíka Polárna žiara na Islande. Na mieste už na ňu čaká príťažlivý barman Alex. Lucy sa do hotelíka zamiluje a práca ju čoraz viac baví. V hotelíku sa ale začínajú diať podozrivé veci, no Lucy tuší, že jej chce niekto škodiť. Je Alex naozaj ten, za koho sa vydáva? A komu jej príchod tak veľmi leží v žalúdku?

 

SLANIČKA, Michal

Pliaga /číta Igor Šabek/ 675 min.

slovenské romány

Keď sedliacky mládenec Zachariáš zachráni život grófskej dcére Emílii, obaja začnú v mene zakázanej lásky bojovať s neprekonateľnými predsudkami a nepochopením vlastných rodín. Román o výnimočnej láske sa odohráva na pozadí reálnych udalostí v roku 1831, keď sa naším územím prehnali dve rany – povstanie roľníkov proti šľachte a cholerová epidémia.

 

CODDINGTON, Andrea

Moje javisko Svet /číta Dora Kulová/ 386 min.

slovenské romány

Herečka židovského pôvodu Dalma Špitzerová prežila vojnu, pracovný tábor v Novákoch aj režim, ktorý jej bránil v realizácii. Nikdy sa nesťažovala, silná vôľa a trúfalosť ju posúvali vpred. Dalmina výpoveď je plná detailov o živote na hrane, všadeprítomnej smrti, o láske, nádeji a pravde, ktorá sa môže ľahko prekrútiť.

 

JACQ, Christian

Údolie kráľov /číta Igor Šabek/ 584 min.

francúzske romány

Údolie kráľov patrí medzi najposvätnejšie miesta starého Egypta. Pochovávali v ňom kráľov, dávna ľudská civilizácia v ňom zhromažďovala poklady. Prečo však starovekí Egypťania vytvorili svoju nekropolu práve na týchto miestach? Dielo populárneho historika a egyptológa Christiana Jacqa hľadá na túto otázku odpoveď.