ČUPKA, Milan

What is huncút? : ako Slováci kolonizovali Ameriku /číta Jozef Lapšanský/ 720 min.

reportáže

Na začiatku 20. storočia žil v USA približne každý štvrtý Slovák. Autor knihy cez historické reportáže mapuje príbehy týchto pozoruhodných osád, zároveň odkrýva pozadie najväčšej prisťahovaleckej vlny z dnešného územia Slovenska do USA. Kniha chce byť aj inšpiráciou pre všetkých, ktorí so svojimi rodinami v Amerike dávno stratili kontakt, aby sa o túto fascinujúcu históriu začali opäť zaujímať.

 

LADD, Sarah E.

Učiteľkina voľba : tajomstvá vresovísk – 2. diel /číta Beáta Drotárová/ 704 min.

americké romány

Patience po otcovej smrti a bratovom odchode nesie všetku zodpovednosť za chod dievčenskej školy na panstve Rosemere. Majiteľa panstva Williama surovo napadnú a on sa celý dobitý uchýli do stajne k svojim podnájomníkom. Keď mu Patience ošetrí rany, Williama okúzli jej krása a dobrota. Práve vtedy sa však vráti jej brat a privedie jej niekdajšieho nápadníka Ewana. Má si zvoliť život bez lásky so vzdelaným, no nudným Ewanom, alebo dúfať, že príťažlivý búrlivák William jej city opätuje?

 

SARGINSONOVÁ, Saskia

Jedného dňa v Londýne /číta Kristián Michal Hnát/ 653 min.

anglické romány

Vdovu Coru a o dvanásť rokov mladšieho  Jacoba zvedie dokopy náhoda. Corinina dcéra Fran nie je z rodiaceho sa vzťahu svojej matky nadšená. Najmä preto, lebo Jacob sa páči aj jej. Cora sa tak musí popasovať s dcérou rebelkou a zároveň sa snaží zistiť, prečo sa Jacob niekedy správa tak tajomne a neprístupne...

 

HORŇÁK, Roman

Anjelik /číta Jozef Kramár/ 450 min.

slovenské romány

Z areálu základnej školy zmizla tretiačka Natálka Blažejová. Polícia spustila pátraciu akciu a okamžite uzatvoria všetky výjazdy z mesta. Ešte tej istej noci sa stratené dievčatko našlo. Znetvorené a dobité v hustom krovinatom poraste. Niet pochýb, že sa stalo obeťou pedofila.

 

ESTIENNE d'ORVES, Nicolas

Eiffel : príbeh životnej lásky slávneho architekta /číta Igor Šabek/ 424 min.

francúzske romány

Píše sa rok 1886. Gustave Eiffel má ohromiť Francúzsko nevídaným monumentom, 300-metrovou vežou, ktorá bude najvyššou na svete. Je to jediný dôvod posadnutosti kovovou stavbou, ktorá ho núti bez prestávky pracovať? Ako sa hovorí, za všetkým hľadaj ženu. Adrienne akoby sa vtelila do jeho životného projektu. Je to krivka jej chrbta, ktorá ho inšpirovala, veľké A, ktoré sa bude navždy týčiť k parížskemu nebu.

 

GREIZINGEROVÁ, Zuzana

Pripútajte sa, pristávame /číta Katarína Turčanová/ 1380 min.

cestopisy

Lietanie prináša so sebou nielen spoznávanie sveta, ale aj nevšedné i náročné situácie, no zmysel pre humor a nadhľad vás presvedčia, že život na palube lietadla je jednoducho úžasný. V knihe nás letuška prevedie po 62 krajinách sveta, nielen tých dovolenkových, ale aj úplne nevšedných a ponúkne vám množstvo cest

 

ARLIDGE, M. J.

Vadí nevadí /číta Igor Šabek/ 800 min.

anglické romány

Kriminalita v meste zvláštne narastá, ešte nikdy nebolo v uliciach toľko násilia a nepokojov. Čo spája všetky tieto zločiny bez zjavnej príčiny, po ktorých nezostávajú žiadne stopy? Hlavná vyšetrovateľka Helen Graceová šípi, že nemôže ísť o náhodu. Všetky trestné činy sú očividne iba dielikmi skladačky a postupne zapadajú na svoje miesto. Pomaly vychádza najavo, aká zvrátená a dômyselná je celá sieť zločinov.

 

MIKITOVÁ JANOŠKOVÁ, Mária

Vyšetrovateľka /číta Dora Kulová/ 450 min.

slovenské romány

Práca vyšetrovateľa na Okresnom odbore kriminálnej polície v bratislavskej Petržalke nie je jednoduchá. Milada s tromi ďalšími kolegami vytvorili svojrázny „mozgový trast“. Fungoval perfektne, kým situáciu na pracovisku neskomplikovali city. Autorka nám priblížila prácu vyšetrovateľa v kontexte jeho vzťahov s ľuďmi, či už kolegami, alebo páchateľmi trestných činov.

 

COLE, Daniel

Handrová bábika /číta Michal Kristián Hnát/ 838 min.

anglické romány

Detektív William Fawkes má pred sebou mŕtvolu. Tá sa skladá z častí tiel šiestich obetí, ktoré vrah zošil dohromady ako bábku. Navyše Fawkesova bývalá manželka dostane od anonyma fotografie z miesta činu a zoznam ďalších šiestich mien a dní, kedy páchateľ plánuje vraždiť. Posledné meno na zozname je Fawkesovo. Neľútostné preteky medzi políciou a vraždiacim monštrom sa začínajú!

 

HARRELOVÁ, Lindsay

Šepot papiera a atramentu /číta Miriama Fedorková/ 698 min.

americké romány

Sophia, neschopná spamätať sa po smrti snúbenca, sa rozhodne stráviť leto mimo domova a najme si byt nad kníhkupectvom v Cornwalle. Jeho majiteľka Ginny sa po manželovom odchode zúfalo snaží udržať ho pri živote, sama však túži stať sa cukrárkou. Dve ženy, ktorých osudy spojilo pôvabné kníhkupectvo, sa usilujú vzdorovať očakávaniam a snívať svoje sny.