DŽADOŇ, Zbyňo

Lara a nebo /číta Prevzaté/ 101 min.

slovenské príbehy pre deti

Príbeh o strachu a jeho prekonávaní, ale aj o nebi, ktoré neodpovedá a o krásnom výhľade z veže.

 

NAGLIK, Hana

Dómkostol a jeho tajné dejiny (čiže) Mikuláš, Ježiško a iné komplikácie  /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 375 min.

slovenské romány pre deti a mládež

Hlavným hrdinom príbehu je jedenásťročný Mikuláš, vďaka ktorému si uvedomíme aj dôležitosť medziľudských vzťahov a lásky medzi rodičmi a deťmi, ale aj  lásky medzi priateľmi.

 

OPET, Peter

Život Adama 3. Dvanásť rokov rebelom  /číta Lukáš Šepták/ 198 min.

slovenské príbehy pre deti a mládež

Volám sa Adam, som siedmak, mám dvanásť rokov. Mám aj dvoch súrodencov, s ktorými sa musím deliť o peniaze svojich rodičov. Našťastie, som najstaršie z detí, a preto mám vlastnú izbu, do ktorej ostatní vstupujú len na moje povolenie. Vytáča ma, keď ma dospeláci stále berú ako decko, ktoré treba poučovať. A milujem porušovanie zákazov! Ja totiž viem o živote oveľa viac, ako si všetci myslia. Veď som už skoro tínedžer!

 

GOSCINNY, René

Problémy malého Mikuláša /číta Kristián Michal Hnát/ 181 min.

francúzske príbehy pre deti

Mikuláš je super chalan a má fantastických kamarátov.  No ako to dopadne, keď v škole praskne potrubie a ich triedu zatopí voda? Musia sa učiť v kotolni v suteréne! Im to však vôbec nevadí, práve naopak, sú náramne spokojní. V škole vás predsa každá zmena poteší!

 

GOSCINNY, René

Malý Mikuláš a kamoši /číta Kristián Michal Hnát/ 145  min.

francúzske príbehy pre deti

Všimli ste si, aký je problém nerušene sa cez vyučovanie pozhovárať s kamošmi? Mikulášovi a jeho priateľom to spôsobuje naozaj veľké ťažkosti. Vymyslia si preto tajný kód. Samozrejme, len s tými najlepšími úmyslami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KARDOŠOvÁ, Babča B.

Červené tenisky /číta prevzaté/ 80 min.

slovenské rozprávky pre deti

Keď Barborka uvidela vo výklade červené tenisky, ihneď po nich zatúžila. No keď si ich prvý raz obula, odrazu akoby ju vymenili. Neobsedela, skákala do reči, neustále pobehovala a poskakovala.

 

 

KUTIŠOVÁ, Simona

Srdce pre Mirku /číta Kristína Medvecká-Heretiková/  625 min.

slovenské romány pre mládež

Nádejná huslistka Mirka usilovné  cvičí na koncert v orchestri. Jediné, čo ju naozaj trápi, je, že nevyzerá ako modelka. V jeden deň sa však všetko zmení a jej doterajší bezstarostný život sa po maminej smrti rúca. Zostáva žiť s babinou a s tetou, s ktorou sa nedokážu naladiť na spoločnú vlnu. Jej svet sa mení na temný, nič jej nevychádza podľa predstáv, prenasleduje ju smola a dopúšťa sa mnohých chýb.

 

LUCKÁ, Eva

Pani Kurčaťová 1. Ten kto sa narodí zle  /číta Kristína Medvecká-Heretiková/  1090 min.

slovenské rozprávky

Rozprávková fantazijná sága pre mládež i starších čitateľov, odkazujúca na diela Alica v krajine zázrakov, Čarodejník z Krajiny OZ, Muminovci a iné.

 

 

RIEČANSKÁ, Lena

Niečo ti pošepkám /číta Kristián Michal Hnát/ 312 min.

dievčenské romány

Dej knihy sa odohráva v súčasnosti, v prostredí, ktoré je mladému čitateľovi blízke. Približuje mentalitu mládeže, ale aj dospelých, s ktorými sa deti dostávajú bežne do kontaktu. Najdôležitejším zámerom knihy je nevtieravým spôsobom poukázať na dôležité postavenie rodiny v našej spoločnosti. Hlavnými postavami románu sú dvaja štrnásťroční školáci, chlapec a dievča. Zblíži ich priateľstvo, jeden druhému sa zverujú s radosťami aj starosťami.

 

 

VARÁČKOVÁ, Miroslava

Láska z ulice  /číta Kristína Medvecká-Heretiková/  441 min.

slovenské romány

Stredoškoláčka Tamara sa snaží najviac, ako sa dá. Školu zvláda ľavou zadnou. A keď sa potrebuje vyplakať či vykričať, vždy je poruke jej najlepší kamoš Robo. Doma žijú od výplaty k výplate. Mama je totiž duchom i telom, dňom i nocou po boku Tamarinej šesťročnej vážne chorej sestry. A otec? Ten vidí častejšie dno fľaše ako svoju rodinu.