WATTOVÁ, Erin

Palác klamstiev /číta Katarína Turčanová/ 696 min.

anglické romány

Ella Harperová v živote prekonala množstvo problémov. Lenže tajomstvo, ktoré visí nad jej zmŕtvychvstalým otcom a priateľom, možno neunesie. Reeda Royala doteraz nezastavila žiadna prekážka, rodičia ho vysekali z každého maléru. Lenže  teraz mu hrozí väzenie. Ella Reedovi verí, no aj ju nahlodávajú pochybnosti. Naozaj neexistuje jediná stopa, ktorá by viedla k inej osobe ako k jej priateľovi?

 

ENDE, Michael

Nekonečný príbeh /číta Michal Novák/ 937 min.

nemecké romány

Dvanásťročný Bastián Baltazár Bux nie je v škole veľmi obľúbený, preto je často sám a najlepšie sa cíti medzi policami plnými kníh. Jedného dňa neodolá a z antikvariátu ukradne tajuplnú hrubú knihu so znakom dvojhlavého hada na obálke a s dvojfarebným písmom. Keď sa do nej začíta, kniha ho nečakane vtiahne do svojho deja a chlapec sa tak stane súčasťou napínavého príbehu.

 

KAPUSTA, Miroslav

Nespí, lebo sa ti prisní...! /číta Michaela Piesyk/ 276 min.

slovenské príbehy

Príbeh je o dievčatku, Dominike. Táto je povahou veľmi citlivá, empatická a možno so schopnosťami, o ktorých ani sama ešte nevie. Týkajú sa až neuveriteľného prežívania jej vlastných snov alebo je to iba jej fantázia? Čiastočne to tušia jej rodičia a starká, ku ktorej prišla na prázdniny z prostredia mesta. Na dedine, i v starkinej chalúpke pod lesom, zažíva rôzne situácie, ktoré by v meste asi zažiť nemohla.

 

ENDE, Michael

Dievčatko Momo a stratený čas /číta Jozef Kramár/ 480 min.

nemecké romány

Jedného dňa sa v ruinách za mestečkom zjaví dievčatko, ktoré žije samo, nevie nič o svojich rodičoch, ani koľko má rokov. Jedného dňa sa v meste zjavia tajomní muži a presvedčia obyvateľov, aby si šporili čas a vkladali ho do ich banky. V skutočnosti čím viac času ušetria, tým menej ho majú. Dievčatko Momo však mužom nepodľahne a rozhodne sa čas zachrániť.

 

OPET, Peter „Petko“

Život Adama 4 : Rebel konečne tínedžerom /číta Kristián Michal Hnát/ 217 min.

slovenské príbehy

Ahoj! Som ôsmak Adam a mám trinásť rokov. Okrem dvoch mladších súrodencov mám aj dvoch rodičov, ktorí sa mi stále starajú do života. Mať vlastných rodičov ako zdroj vreckového je fajn, ale oni majú stále dojem, že je potrebné ma ešte aj vychovávať. Našťastie existujú kamoši, s ktorými sa dajú spoznávať zaujímavosti sveta bez dozoru dospelákov.

WATTOVÁ, Erin

Papierová princezná /číta Ivana Klemová/ 696 min.

americké romány

S Ellou Harperovou sa život nemaznal. Po matkinej smrti ostala sama. Zarábala si pochybným spôsobom, nevhodným pre mladé dievča. Zrazu jej cesty pretne Callum Royal, bohatý otec piatich synov a jej nový poručník. Sľúbi Elle štedrú odmenu za každý mesiac, ktorý v sídle Royalovcov do skončenia štúdia vydrží. Bohatstvo, luxus, intrigy. Nič z toho Ella doteraz nezažila, no ak má vydržať v zlatej klietke, musí stanoviť vlastné pravidlá.

 

MAJCHRÁKOVÁ, Svetlana

Kráľovná /číta Eva Mankovecká/ 300 min.

slovenské príbehy

Napínavý dobrodružný príbeh z čias vlády kráľa Ľudovíta Veľkého z Anjou, odohrávajúci sa na našom území. Šarlotu si zmýlia s dedičkou uhorskej koruny, čím sa dostane do priameho ohrozenia života. Vďaka svojej výnimočnej povahe sa nezľakne a odvážne čelí nepriazni osudu. Nielen pre jej záchranu zostaví samotný panovník skupinu odvážnych rytierov, ktorá sa musí postaviť zákernému nepriateľovi spoza vzdialených hraníc ríše, no i z vlastných radov.

 

JOBUS, Branislav

Zberný dvor /číta dobrovoľníci VSE/ 104 min.

slovenské príbehy

Pre mnohých z nás sa problém so smeťami končí v momente, keď ich hodíme do koša. V tejto knihe sa príbeh práve vtedy začína. O tom, čo sa udeje s kotúčikom záchodového papiera, s hliníkovou plechovkou, s celofánom a alobalom. A to nie je všetko. Vďaka recyklácii sa zrodí na zbernom dvore Odpadkový fantóm. Prespáva v kontajneroch a zasiahne vždy tam, kde treba. 

 

STOLIČNÝ, Peter

Ako sa opice naučili vrieskať : rozprávky o rekordoch z ríše zvierat /číta dobrovoľníci VSE/ 180 min.

slovenské rozprávky

Baví vás čítať o tom, čo je najväčšie, najstaršie či najrýchlejšie? Mňa áno. Najviac ma zaujímajú tie zo sveta zvierat, o ktorých som napísal rozprávky. Vymýšľal som iba veselé príbehy, pretože v rozprávkach sa treba smiať a zabávať. Aby som vás nepoplietol, na konci každej rozprávky sú aj pravdivé informácie.

 

ŠTELBASKÁ, Zuzana

15-roční /číta Ivana Klamová/ 308 min.

slovenské poviedky

Aké je to byť pätnásťročným? Skúšať, čo všetko je dovolené? Žiť vo vlastnom svete a ostatné neriešiť? A čo ak všetci len hľadáme pochopenie a blízkosť niekoho druhého?