PASTIRČÁk, Daniel

Pontyho hora /číta Jozef Kramár/ 270 min.

slovenské rozprávky

Každý z nás má svoju horu, na ktorú musí počas života vystúpiť. Hora chlapca Pontyho je obrovská, dovysoka čnie uprostred dvoch protipólov – sveta vydezinfikovanej efektívnosti a sveta plného prírodnej emocionality. Ponty sa krôčik po krôčiku snaží vyšliapať až na vrchol, no prekážok je čoraz viac, láske a vzájomnosti kladie do cesty pasce zloba, strach a sebectvo.

 

PITCHER, Annabel

Strieborný lev na oblohe /číta Kristián Michal Hnát/ 434 min.

anglické romány

Jamie sa práve nasťahoval do nového domu s otcom a staršou sestrou Jasmine. Jej dvojička Rose zomrela pred piatimi rokmi pri teroristickom útoku. Rodičov zachvátil neopísateľný žiaľ, no Jamie nevyronil ani slzu. Rose je preňho len hmlistou spomienkou. Zároveň tajne dúfa, že sa k nim vráti mama, ktorá ich bez slova opustila.

 

ŠTELBASKÁ, Zuzana

Kde sú včely? /číta Lucia Hrašková/ 157 min.

slovenská próza

Tento príbeh sa začne v momente, keď Eva utečie z domu, pričom jej kroky budete sledovať spolu s utajenou rozprávačkou. Sem-tam vám vyšle o sebe signály, niekedy ponúkne vtipné komentáre alebo vás nečakane prekvapí rôznymi otázkami. Kto teda tento príbeh rozpráva a prečo sa až do konca chce pohrávať s vašou zvedavosťou? Ani Eva nechápe. Čo s tým všetkým vlastne majú tie včely?

 

PITCHER, Annabel

Kečupové oblaky /číta Lucia Hrašková/ 435 min.

anglické romány

Pätnásťročná Zoe má netradičného priateľa - pána Stuarta Harrisa v cele smrti v jednej väznici. Zoe píše pánovi Harrisovi listy o tom, ako sa zaľúbila do dvoch chalanov, oboch zradila a má na svedomí smrť jedného z nich. Tajne dúfa, že keď niekomu vyrozpráva, čo sa vlastne stalo, konečne sa jej uľaví. Pán Stuart Harris jej možno nikdy neodpíše, ale aspoň niekto pochopí, čo ju trápi, lebo aj on môže za smrť svojho blízkeho.

 

KOMPANÍKOVÁ, Monika

Koniec sveta a čo je za ním /číta Zbynek Džadoň/ 185 min.

slovenské príbehy

Timi a Ema bývajú na samom konci sveta, v maličkom suterénnom byte. Za oknom pulzujú svetlá veľkého sveta, aj svetelné signály mamy, ktorá každý večer odchádza do mesta za prácou. Ako si však Timi a Ema poradia s tajomným cudzincom? Prečo mamino svetlo zhaslo? Nájdu v sebe dosť odvahy, aby zistili, čo je na konci sveta a ešte kúsok za ním?

 

WATTOVÁ, Erin

Prekliaty princ /číta Katarína Turčanová/ 626 min.

anglické romány

Reed Royal má všetko, na čo si spomenie. Dievčatá stoja v radoch, aby si s ním vyšli na rande, ale Reedovi nikdy nezáležalo na ničom okrem rodiny, kým sa v jeho živote neobjavila Ella Harperová. Najprv cítil k nej nenávisť, ale postupne rástla túžba mať Ellu po svojom boku. Stačila však jedna zbytočná chyba a Ella ušla z Reedovho náručia. Ak chce získať Reed Ellu späť, musí dokázať, že on za jej lásku stojí.

 

KARDOŠOVÁ, Babča B.

Traja kamoši a fakticky fantastický výlet /číta Prevzaté/ 288 min.

hrané rozprávky

Dramatizované rozprávky.

 

ŠTELBASKÁ, Zuzana

Experiment so Sofiou /číta Michaela Piesyk/ 135 min.

slovenské príbehy

Sofia už nie je dieťa, ale nepatrí ani do sveta dospelých. O všetkom veľa premýšľa, no máločo aj povie. Väčšinu vecí si necháva pre seba. Iba s jediným tvorom dokáže prekecať celé hodiny. Raz do nej narazí mucha. Sofia sa nad ňou zľutuje. Podujme sa na experiment – chovať muchu ako domáce zvieratko. Mlčanlivé dievča z druhého stupňa základnej školy vďaka tomu zažije niečo, čo ho už navždy zmení.

 

ŠPAČEK, Ladislav

Deduško, ešte rozprávaj : etiketa a etika pre predškolákov /číta Zbynek Džadoň/

97 min.

české príbehy

Malá Viktorka počúva rozprávky a príbehy, ktoré ju učia základy etikety a pomáhajú jej utvárať si pohľad na svet okolo nás. So svojím deduškom prežíva rôzne príhody, ktoré sú spoločné všetkým deťom v jej veku. Učí sa, ako sa má správať v rôznych situáciách, ktoré prináša život.

 

ŠPAČEK, Ladislav

Deduško, rozprávaj : etiketa pre chlapcov a dievčatká od 3 rokov /číta Zbynek Džadoň/ 60 min.

české príbehy

Slušné správanie je to najcennejšie, čo môžu dať rodičia svojim deťom. Naučiť ich pozdraviť, vhodne sa obliekať, správať sa zdvorilo na ulici, na návšteve, v reštaurácii, vypestovať v deťoch správne návyky, ako držať príbor, pohár, ako sedieť pri stole - to sú hodnoty, ktoré ich budú sprevádzať po celý život.