ŠTRASSER, Ján

Zuzana Kronerová : optimistka z presvedčenia /číta Lucia Hrašková/ 405 min.

biografie

Rozhovor Jána Štrassera so Zuzanou Kronerovou nie je len povrchným spomínaním na jej detstvo a bohatú kariéru herečky. Vďaka svojej skúsenosti divadelného dramaturga, dôverne pozná prostredie, v ktorom sa Zuzana viac ako polstoročie pohybuje. Ich spoločný rozhovor prináša nielen obraz života jednej hereckej rodiny, ale aj všeobecnejší pohľad do československého divadelného a filmového sveta a spoločnosti.

 

LEE, Kuan Yew

Z tretieho sveta medzi elitu : úspešný príbeh Singapuru /číta Igor Šabek/ 2130 min.

biografie

Dejiny moderného Singapuru sú priam učebnicovým príkladom amerického sna o úspechu. V roku 1965, keď tento mestský štát vyhlásil nezávislosť v rámci Malajzie, väčšina obyvateľov žila na pokraji chudoby, v chatrčiach bez sociálnych zariadení. Len málokto mal vtedy odvahu predvídať, že za necelé dve generácie sa ocitne v prvej trojke krajín s najvyšším podielom HDP na obyvateľa na svete.

BENGTSDOTTER, Lina

Francesca : pravda  musí vyjsť najavo, kým ju tiene minulosti celkom nepohltia /číta Dušan Kubaň/ 881 min.

švédske romány

Inšpektorku Charlie Lagerovú prenasleduje temná minulosť. Keď sa dozvie, že pred tridsiatimi rokmi v jej rodnom mestečku zmizlo ďalšie mladučké dievča Francesca, je odhodlaná vypátrať, čo sa mu stalo. Podozrenie zo zmiznutia Francescy padá aj na jej matku. Do popredia okrem iného pomaly vystupuje samovražda chlapca, ktorý mal kedysi blízko k Francesce...

 

CARTER, Chris

Nočný lovec /číta Michal Novák/ 914 min.

anglické romány

Do losangeleskej okresnej márnice privezú telo neznámej ženy. Príčina jej smrti je záhadou. Nijaké jasné stopy, len hrubá niť, ktorou páchateľ zašil obeti najintímnejšie partie. Patológa však najviac zaskočí ohavný predmet, ktorý vrah zanechal v jej tele. O niekoľko dní nato sa nájde ďalšie telo. A zďaleka nie je vrahovou poslednou obeťou.

 

CARTER, Chris

Dvojitý kríž /číta Peter Lejko/ 870 min.

anglické romány

Los Angeles: v opustenom dome sa nájde telo krásnej ženy. Je zavraždená a brutálne zmrzačená. Vrah nezanechal žiadne stopy. Jedinou výnimkou je čudný znak dvojitého kríža vyrytý na zátylku obete. Je to podpis psychopata známeho pod menom Krucifix. Ako je to však možné? Veď pred dvoma rokmi tohto vraha chytili. Je skutočný vrah ešte stále na slobode? Alebo teraz vyčíňa jeho napodobňovateľ?

 

BOIJE af GENNÄS, Louise

Krvavý boľševník /číta Lucia Hrašková/ 793 min.

švédske romány

Po otcovej nečakanej smrti sa Sara sťahuje do Štokholmu. Chce sa vyrovnať s minulosťou a začať nový život. V práci náhodou nájde otcove dokumenty a zamotáva sa do spleti nebezpečných intríg, kde ľudia nie sú tými, za ktorých sa vyhlasujú. Uvedomuje si, že nemôže nikomu veriť. Niekto si myslí, že práve ona je rozhodujúcim kľúčom k niečomu dôležitému, ale kto to je? A o čo vlastne ide?

 

ACIMAN, André

Variácie záhad /číta Michal Novák/ 658 min.

americké romány

Variácie záhad sú súpisom veľkých lások jedného muža od mladíckeho vzplanutia k mladíkovi v talianskom rybárskom mestečku cez posadnutosť mužom, ktorého stretne na tenisovom kurte, až po nenaplnenú vášeň k jednej Newyorčanke. A hoci ho túžby, straty a sklamania k ničomu jednoznačnému neprivedú, pochopí, že zlomené srdce je niečo, čo sa dá prežiť, tak ako láska či zvýšená teplota.

 

SPECK, Daniel

Bella Germania /číta Beáta Drotárová/ 1200 min.

nemecká literatúra

Bella Germania je veľký nemecko-taliansky rodinný román o troch generáciách naplnený dobovým koloritom, dramatickými zmenami a veľkými citmi. Dojímavý príbeh lásky sa odohráva medzi dvomi krajinami na pozadí dejín gastarbeiterstva a terorizmu v Nemecku. Kaleidoskop farieb, chutí, vôní a hľadania koreňov.

 

BALOGHOVÁ, Mary

Láska bez citu /číta Beáta Drotárová/ 845 min.

kanadské romány

Lucasa Kendricka, vojvodu Harndona, život naučil, že srdce je človeku iba na príťaž. Nielenže ho otec odvrhol a matka sa ho stránila, ale zradil ho i starší brat a odmietla snúbenica. A tak utiekol do Paríža, kde sa stal idolom mladých dám. Po desiatich rokoch ho osud prinútil vrátiť sa do Anglicka a stať sa hlavou rodiny, ktorá ho odmietla. Vidina manželstva ho ani trochu neláka, až kým raz večer nezazrie v plesovej sále lady Annu Marlowovú...

 

COOK, Robin

Genéza /číta Michal Novák/ 981 min.

americké romány

Na pitevnom stole súdnej lekárky Laurie sa ocitne telo 28-ročnej sociálnej pracovníčky Kery. Spočiatku sa zdá, že sa stala obeťou tragického predávkovania drogami. Rodinní príslušníci a priatelia prisahajú, že Kery sa drog ani nedotkla. Vedenie nemocnice, kde pracovala, trvá na tom, aby sa o prípade mlčalo. Kera bola v desiatom týždni tehotenstva, ale nikto nevie, kto je otec a či má kľúč k posledným okamihom jej života.