PROTUŠOVÁ, Nina

Nočný motýľ /číta Katarína Turčanová/ 802 min.

slovenské romány

Dva roky po nešťastí na školskom výlete je Dora opäť na výslní. Už musí spraviť iba poslednú skúšku a dokončiť článok do univerzitného časopisu. Po neplánovanej nočnej prechádzke natrafí vo svojom byte na nepríjemné prekvapenie. Spolu so susedom Adriánom odkrýva tajomstvá, ktoré zatrasú jej svetom. Naozaj niekoho vydesil článok pre školský časopis?

 

RIMOVÁ, Andrea

Posledná kapitola /číta Svetlana Wittnerová/ 470 min.

slovenské romány

Samo je rozhodnutý spáchať samovraždu. V poslednej chvíli však nečakane spoznáva Svetlanu a prehodnotí svoj zámer. Aby ju však pred sebou ochránil, musí ju opustiť. Po rokoch Svetlanu náhoda privedie na miesta, ktoré navštívila so Samom. Všetko zrazu zmení odkaz, ktorý mohol Svetlane zanechať jedine on. Je obeťou, vrahom, alebo je to celé úplne inak?

 

HAJDUKOVÁ, Michaela Ella

Zákon krvi /číta Svetlana Wittnerová/ 463 min.

slovenské romány

Eliza je mladé dievča, ktoré prichádza do Košíc študovať. Daniel, syn bankára žije v Košiciach. Daniel miluje Elizu, ale Eliza je Nemka a Daniel je žid a píše sa rok 1938. Eliza odchádza do Nemecka a nastúpi ako zdravotná sestra na zvláštnom mieste za železnou bránou, kde sa rodia deti pre vodcu. Eliza ich všetky objaví. Zlomí ju šialená ideológia a príde o rozum, alebo je aj na konci jej tunela svetlo?

 

RILEYOVÁ, Lucinda

Levanduľová záhrada /číta Beáta Drotárová/ 1030 min.

írske romány

Príbeh lásky a hrdinstva sa odohráva vo vojnovom Paríži. Emilie prichádza po smrti rodičov na zámok v južnom Francúzsku, kde sa  zoznámi so Sebastianom, obchodníkom s umeleckými dielami. Emilie sa vydá za Sebastiana a začne sa zaujímať o rodinnú históriu aj o to, ako do nej zapadá jej manžel. Hľadanie pravdy o minulosti jej prinesie mnohé bolestné prekvapenia a zasiahne aj jej osobný život...

 

FRANTZ, Laura

Tidewaterská nevesta /číta Beáta Drotárová/ 889 min.

americké romány

Slobodnú Selah Hopewellová poslali do prístavu privítať loď, privážajúcu tabakové nevesty, o ktoré sa treba postarať, kým si medzi mnohými nápadníkmi nevyberú toho pravého. Xander Renick je najžiadanejším tabakovým lordom v osade, ktorý ešte stále smúti nad stratou manželky. Môžu dvaja ľudia, ktorí vášnivo milujú svoju nezávislosť, nájsť spoločné životné šťastie a uspokojenie?

 

 

 

ZAŤKOVÁ, Beatrix

Dva svety /číta Svetlana Wittnerová/ 600 min.

slovenské romány

Lizin manžel náhle upadol do kómy spolu s miliónom ďalších ľudí. Dva roky samoty preruší stretnutie s Alexom, ktorého postretol rovnaký osud. Líza zisťuje, že podivný spánok ich najbližších nezavinila náhoda, nitky vedú do najvyšších kruhov. Kniha je mrazivou výpoveďou o tom, že svet budúcnosti postavený na umelej inteligencii a moderných technológiách nám pripravuje pasce plné samoty a blúdenia.

 

HORST, Jørn Lier

Šarha /číta Matúš Malý/ 545 min.

nórske romány

Na jeseň býva v Larviku hustá hmla. Keď sa však v to ráno rozptýli, ukáže sa, že uprostred hlavného námestia stojí kôl a na ňom je napichnutá hlava dievčaťa.

Nevie sa, kto to je, a občania i tlač sa dožadujú vysvetlenia. Tlak na políciu sa znásobí, keď z hlbín rieky vypláva ďalšia mŕtvola. Celé Nórsko je otrasené a inšpektor Wisting sa púšťa do riešenia azda najbizarnejšej vraždy jeho kariéry.

 

MIDWOOD, Ellie

Huslistka z Osvienčimu / číta Dora Kulová/ 623 min.

anglické romány

Kniha založená na skutočnom osude nezabudnuteľnej Almy Rosé, huslistky z Auschwitzu a nadaného pianistu Miklósa, prináša príbeh jednej z najodvážnejších a najinšpiratívnejších hrdiniek histórie. Almina statočnosť priniesla nádej a zachránila nespočetné množstvo životov. Tento príbeh dokazuje, že aj v najtemnejších časoch môže vzniknúť láska a dať vám dôvod, prečo žiť...

 

LIPIŃSKA, Blanka

Ten deň /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 825 min.

poľské romány

Laura Bielová zažíva na Sicílii rozprávkové obdobie. Po veľkolepej svadbe s mužom, ktorý by jej zniesol aj modré z neba, sa teší z tehotenstva, honosných darov, luxusu, služobníctva, áut. Má to však jeden háčik – všade naokolo sa hemžia gangstri a Laure ide o krk. Byť manželkou najobávanejšieho sicílskeho mafiána má skrátka svoje tienisté stránky, o čom sa Laura čoskoro presvedčí na vlastnej koži.

 

HOFFNER, Nika

Betónový hrad /číta Michal Novák/ 799 min.

slovenské romány

Na odľahlom mieste v lesoch má prebehnúť obchod medzi mafiánmi. Dvaja vyšetrovatelia sa tej osudnej noci vyberú k miestu stretnutia vypátrať zločineckého bosa. Akcia sa skončí katastrofou, len jednému z policajtov sa podarí vyviaznuť. Nováčik na oddelení Mendel sa v priebehu tejto noci stáva rukojemníkom zločincov. Každý deň môže byť jeho posledným. Mendel začína prehodnocovať okolnosti, ktoré ho do tej situácie dostali. No nielen zločinci majú svoje temné tajomstvá ...