PRONSKÁ, Jana

Viazaný prísahou /číta Miriama Fedorková/ 500 min.

slovenské romány

Rytier Samuel de Gara prichádza v prestrojení za potulného pevca na hrad Blatnica, aby splnil sľub, ktorý dal priateľovi. Štefan Ružbacký ho pred smrťou  zaprisahal, aby jeho bývalú manželku Rozáliu  odviedol z Blatnice do kláštora v horách. Tam bude v bezpečí pred veľmožom Jánom Zápoľským, ktorý chce sobášom s Rozáliou získať dedičné právo na uhorský trón. Rozália však, kým sa za ňou navždy zatvoria brány kláštora, chce zažiť lásku, o akej Samuel spieva vo svojich baladách...

 

SHENOVÁ, L.J.

Ukradnutý bozk /číta Miriama Fedorková/ 730 min.

americké romány

Ukradnutý bozk je príbeh plný vášnivých citov. Francesca si v ňom prechádza neľahkou cestou. Osud ju prinúti rýchlo dospieť. Dohodnuté manželstvo, dcéra ako výkupné. Korupcia, podvody a nenávisť. Nenávistný a vášnivý vzťah Francescy a Wolfa sprevádza poznanie, že Wolf požiadal o jej ruku iba z pomsty. Rozmaznaná dedička mafiánskeho impéria sa ocitá v cudzom svete, vystrašená, ale odhodlaná presadiť sa.

 

LAVRÍK, Silvester

Posledná k. & k. barónka : dokuromán /číta Dušan Kubaň/ 1117 min.

slovenské romány

V tejto pozoruhodnej knihe sa dozvieme všetko o šľachtickej rodine Czóbelovcov v kaštieli Strážky, o maliarovi Ladislavovi Medňanskom, a hlavne o barónke Margite. Spoznáme zaujímavo vykreslený príbeh o barónke počas jej detstva za Rakúsko-Uhorskej monarchie i v rokoch dospievania. V čase dospelosti, keď sa monarchia rozpadla a osudy Čechov a Slovákov boli poznačené dvoma svetovými vojnami.

 

STEINBECK, John

Potulky s Charleym : po stopách Ameriky /číta Michal Novák/ 763 min.

americké romány

John Steinbeck sa na začiatku šesťdesiatych rokov rozhodol znovu spoznať svoju obrovskú rodnú krajinu. Nasadol do obytného auta, vzal si svojho francúzskeho pudla Charleyho a prekrižoval Ameriku z jej východného pobrežia na západné a späť. Chcel stretnúť ľudí. Chcel vedieť, ako sa Amerika zmenila a kam smeruje. Na svojej ceste zažil naozaj všeličo.

 

BALOGHOVÁ, Mary

Cesta za láskou /číta Beáta Drotárová/ 703 min.

kanadské romány

Za dva roky, čo uplynuli od smrti grófa Riverdala, sa jeho rodine podarilo prekonať hanbu, že prišla o tituly a majetok, len bývalá grófka Viola sa s tým stále nevyrovnala. Keďže deti sú dávno dospelé a ona už nie je súčasťou spoločenskej smotánky, netuší, kde by mala hľadať šťastie – až kým jej náhoda neprivedie do cesty príťažlivého Marcela Lamarra, markíza Dorchestera.

 

 

 

 

LAPŠANSKÝ, S.V.

Posledný po meči /číta: Gabriel Lukáč/ 390 min.

slovenské romány

Historický román oživuje tragický príbeh zemplínskeho župana Žigmunda II Drugeta (1658 – 1684). Podľa niektorých historikov bol na Tököliho príkaz popravený v Košiciach, podľa iných zomrel v prítomnosti manželky na svojom hrade v Užhorode. Autori príbehu sa podujali vyriešiť tento rozpor v strhujúco vyrozprávanej literárnej fikcii o súboji dobra a zla na pozadí intríg, ktoré rozhodli o živote trojnásobného župana.

 

HESSE, Herman

Pod kolesom /číta Peter Cibula/ 396 min.

nemecké romány

Príbeh nadaného mladíka, ktorý sa dostáva z rodnej obce do internátneho školského prostredia, kde objavuje svet, priateľstvo i lásku. Poučný príbeh o detstve, dospievaní a rozhodnutiach, nesie veľmi silné autobiografické prvky.

 

BATTHYANY, Sacha

Čo to má spoločné so mnou? : zločin z marca 1945. Príbeh mojej rodiny /číta Ján Kovalčin/ 440 min.

švajčiarske romány

Oslava, šampanské, tanec, prestávka na masaker... Tak vyzerala oslava na zámku Rechnitz, ktorú v marci 1945 usporiadala autorova prateta Margit Batthyány,  prezývaná „hostiteľka z pekla“. Zostalo po nej stoosemdesiat zavraždených Židov. Okolo polnoci niektorí hostia opustili oslavu a začali strieľať do Židov, ktorí na zámku vykonávali otrockú prácu. Švajčiarsky novinár Sacha Batthyany sa vo svojej knihe usiluje rozpliesť záhadu tejto masovej vraždy.

 

MAY, Peter

Tajomstvo tretej hviezdy /číta Lukáš Šepták/ 585 min.

škótske romány

Marc Fraysse, majiteľ slávnej  reštaurácie pozve novinárov z celého sveta, aby im oznámil šokujúcu správu. Koná sa však iná senzácia – novinári sa pri príchode dozvedia, že svetoznámy šéfkuchár bol zavraždený. Prešli roky a vrah je stále na slobode. Nevyriešeného prípadu sa ujme Enzo Macleod. Sám sa pritom zamotá do osídiel vlastnej minulosti a opäť prežíva bolesť, na ktorú už dávno zabudol...

 

LORINC, Andrej

Zaslúžený trest : z histórie Bočkajovho povstania v roku 1604 /číta Miriama Fedorková/ 477 min.

slovenské romány

K dvom prelínajúcim sa príbehom z histórie Kráľovského Uhorska v 17. storočí, sú naviazané aj životné osudy ľudí žijúcich v tejto dobe. Život ich ženie do odvekého boja dobra a zla, vernosti a zrady, chamtivosti a skromnosti, lásky i nenávisti. Dej sa odohráva hlavne na území Zemplínskej a Užskej stolice, nájdeme tu aj opis krajiny, hradov a mestečiek.