GREGORY, Philippa

Pani riek /číta Beáta Drotárová/ 1407 min.

anglické romány

Jacquetta Luxemburská, vojvodkyňa z Bedfordu a grófka z Rivers, rozpráva svoj neobyčajný životný príbeh. Nechcený sobáš s vojvodom z Bedfordu, synom anglického kráľa Henricha IV., neskôr manželstvo s jej osudovou láskou Richardom Woodvillom, za ktorého sa tajne vydala bez kráľovho zvolenia a mala s ním 14 detí vrátane budúcej kráľovnej Alžbety Woodvillovej.

 

OKEOVÁ, Janette

Keď sa rozvidnie /číta Jana Poľová/ 399 min.

kanadské romány

Po prvej drsnej zime strávenej na ďalekom severe si Elizabeth Delaneyová a jej manžel, príslušník jazdnej polície, zvykajú na život v malej osade Bobria Rieka. Elizabeth opäť začne učiť a postupne si obaja nachádzajú cestu k indiánskemu obyvateľstvu...

 

DUSSE, Karsten

Sústreď sa na vraždu : mafiánske krimi nabité čiernym humorom /číta Peter Lejko/ 600 min.

nemecké romány

Björn si ako trestný obhajca žije na vysokej nohe. Manželka mu ale dá ultimátum, aby zmenil svoj život a našiel rovnováhu medzi prácou a rodinou. No oddeliť prácu od voľného času nie je vždy jednoduché, ak je jeho klientom prchký mafián Dragan. Ako prežiť vo svete, kde ľuďom v autách vybuchujú granáty a svedkovia záhadne miznú? Dôležité je úlohy riešiť postupne. Vtedy je úspech zaručený.

 

FINKEL, Michael

Posledný pustovník : 27 rokov samoty v lese /číta Jozef Kramár/ 478 min.

americké romány

Chistopher Knight krátko po svojich dvadsiatych narodeninách zaparkoval svoje auto v lese a na štvrť storočia sa stratil z civilizácie. Vybudoval si tam vlastný svet, v ktorom si vystačil sám so sebou. Čo ho k tomu viedlo? Prečo sa chcel stať „nikým“? A ako ho dlhé roky prežité v lese zmenili?

 

CARTER, Chris

Jeden za druhým /číta Michal Novák/ 996 min.

americké romány

Detektívovi Hunterovi z oddelenia vrážd zavolá anonym a prinúti ho, aby na istej webovej stránke sledoval mučenie a vraždu neznámej obete v priamom prenose. FBI sa usiluje vystopovať zdroj prenosu, ale vrah zo svojej vražednej hry urobí reality šou pre širokú verejnosť, kde každý môže hlasovať o krutom osude nič netušiacej obete.

 

 

 

 

GORTNER, C.W.

Kráľovnin sľub /číta Beáta Drotárová/ 1038 min.

americké romány

Izabela je iba mladé dievča, keď sa nevedomky stane pešiakom v sprisahaní proti svojmu nevlastnému bratovi kráľovi Enriquemu. Kráľ intrigy odhalí a Izabelu drží v zajatí. Ona je však pevne odhodlaná zabezpečiť si korunu a vydať sa za muža, ktorého miluje – aragónskeho princa Ferdinanda. Ako sedemnásťročná nastúpi na trón v Kastílii. S Ferdinandom Aragónskym spoja svoje ríše a túžia vybudovať jednotné, mocné kráľovstvo.

 

KOVÁČIK, Samuel

Obyčajné zázraky : svet očami vedátora /číta Matúš Malý/ 626 min.

populárno-náučné publikácie

Fyzik Samuel Kováčik rozpráva o vede fascinujúcim spôsobom, bez jediného vzorca či rovnice. Vysvetľuje bežné veci okolo nás. Pre niekoho to môže byť nuda, no pre Samuela sú to obyčajné zázraky a pre rodičov to môžu byť odpovede na detskú otázku - „prečo?"

GORTNER, C. W.

Romanovovská cárovná /číta Beáta Drotárová/ 1154 min.

americké romány

Dánska princezná Mária sa vydá za romanovovského ruského dediča trónu Alexandra a neskôr sa stane cárovnou. Po manželovej smrti sa vládcom rozpadávajúcej sa ríše stane ich syn Mikuláš. Mária je odhodlaná priviesť ho k reformám, ktoré by z ich panstva urobili modernú krajinu aj napriek tomu, že Ruskom sa preženie ďalšia revolučná vlna.

 

QUINN, Kate

Kód ruže /číta Igor Šabek/ 1318 min.

americké romány

Je rok 1940 a Anglicko sa pripravuje na boj proti nacistom. Za múrmi vidieckeho sídla Bletchley Park vzniká kryptografické pracovisko, kde sa stretávajú najgeniálnejšie mysle z celej krajiny, aby rozlúštili nemecké vojnové kódy. Na pomoc im prichádzajú tri veľmi rozdielne ženy. Energická Osla, cieľavedomá Mab a plachá Beth, ktorá má výnimočné nadanie na lúštenie hádaniek. Práve ona dostane šancu stať sa jednou z mála ženských kryptologičiek v Bletchley Park.

 

HJORTH, Michael & ROSENFELDT, Hans

Kto seje vietor /číta Kristián Michal Hnát/ 843 min.

švédske romány

Vanja a jej kolegovia z kriminálky musia dolapiť ostreľovača, ktorý zavraždil tri osoby. Nemajú stopu ani svedkov a medzi obeťami nie je očividné spojenie. Sebastian pracuje ako policajný psychológ. Jedného dňa ho kontaktuje istý Austrálčan, ktorý sa potrebuje vyrovnať s traumami ako preživší cunami z roku 2004. Práve počas tejto katastrofy stratil ženu a dieťa aj Sebastian. Jeho život sa obráti hore nohami.