GERBEL, Juraj

Na kolenách /číta Matúš Malý/ 895 min.

slovenské romány

Bývalý vymáhateľ podsvetia a majster thajského boxu Andrej Bojar sa letecky vracia z dovolenky v zahraničí. Je však unavený, a vôbec nemá chuť na plané reči so spolucestujúcim.Jediné, po čom túži, je oddýchnuť si. Čo keď mu ale práve tieto plané reči môžu zachrániť život? Rovnako ako všetkým ostatným v lietadle.

 

BJØRK, Samuel

Vlk /číta Dora Kulová/ 720 min.

nórske romány

Neďaleko švédskeho mesta sa nájdu mŕtvoly dvoch jedenásťročných chlapcov. Medzi telami leží biely zajac. O osem rokov sa nájdu ďalšie telá chlapcov a medzi nimi leží líška. Vrah je očividne posadnutý vizuálnou stránkou svojich činov a polícia naráža na samé falošné stopy. Situácia sa vyostrí, keď zmiznú ďalší dvaja chlapci.

 

LUCADO, Max

Bol si stvorený pre túto chvíľu : odvaha na dnešok a nádej pre zajtrajšok /číta Jozef Kramár/ 289 min.

kresťanský život

Kráľovná Ester zatajila svoj židovský pôvod, takže ju považovali za Peržanku. Keď kráľ vydal nariadenie, na základe ktorého mal byť jej národ vyhubený, ocitla sa pred ťažkou dilemou. Zostať ticho, alebo sa ozvať? Mohla sa zhrbiť od strachu, ale ona prehovorila. A Boh ju použil, aby zachránil celý národ. A čo platilo pre ňu, platí aj pre nás: Vykúpenie príde. Boh zvíťazí.

 

WENZLOVÁ ŠVÁBEKOVÁ, Zdenka

Nahota psyché /číta Svetlana Wittnerová/ 688 min.

slovenské romány

Keď sa Alžbetka v osudnú noc ocitá so svojimi deťmi bez domova a v neistote nasledujúcich rokov, obracia sa k Bohu a v modlitbách ho prosí o pomoc. Do jej už aj tak ťažkého života vojde sestra Ľuba, ktorá automaticky očakáva pomoc. Zistenie, že krv síce nie je voda, ale dokáže mať príchuť žlče, ju dostáva na psychické dno. Uveriť však v neuveriteľné dokáže iba milujúce srdce ženy.

 

CARTER, Chris

Netvor /číta Michal Novák/ 916 min.

americké romány

Pri autonehode šerif zatkne muža, podozrivého zo sadistickej vraždy. Vyšetrovanie vedie k odhaleniu sériového vraha, ktorý dvadsaťpäť rokov unášal, mučil a zohavoval svoje obete po celých Spojených štátoch.  Podozrivý je ochotný hovoriť iba s bývalým detektívom Hunterom. Pri výsluchoch však vychádzajú na povrch desivé tajomstvá  z minulosti, ktoré sa tentoraz týkajú priamo Huntera.

 

KOVÁR, Branislav, BENEDIKOVÁ, Lucia, ZAJAC, Oliver (eds.)

Klíma v dejinách : ako ľudí ovplyvňovala príroda a klimatické zmeny /číta Igor Šabek/ 1050 min.

populárno-náučné publikácie

Klíma je jediná sila na našej planéte, ktorá dokázala globálne ovplyvniť ľudské dejiny. Aj malá zmena klimatických podmienok mohla mať fatálny vplyv na ľudské spoločnosti na jednotlivých kontinentoch. Slovenskí a zahraniční vedci sa zamysleli, ako klíma vplývala na naše a svetové dejiny.

 

REPOVÁ, Hana

Súkromné problémy časť 5. : Kassandra /číta Katarína Turčanová/ 540 min.

slovenské romány

Kassandra si svoj život presne naplánovala a nikomu nedovolí, aby jej život ovplyvnil. Darí sa jej to až do času, keď jej sestra Elaia oznámi, že ich hľadá nevlastný brat - Sebastian. Osud jej do cesty posiela nielen Sebastiana, ale aj muža, na ktorého chcela zabudnúť. Darmo si nahovára, že k nemu už nič necíti. Ani Jakob nezabudol a jediný pohľad na Kassandru prinavráti všetky bolestivé spomienky.

 

WÜRLL, Dominika

Bezmocná /číta Kristína Medvecká-Heretiková/ 394 min.

slovenské romány

Lenka býva s mamou a babkou. Je v poslednom ročníku na strednej škole. Po skončení chce odísť pracovať do zahraničia za lepším životom. Na lásku neverí a ani ju nevyhľadáva... Kým nestretne Riša. Naučí ju ľúbiť a ona mu to vracia tým, že stojí pri ňom, keď jeho mama umiera. Dostáva sa do sveta dospelých, ktorý sa jej vôbec nezdá fér.

 

NESBØ, Jo

Krvavý mesiac /číta Kristián Michal Hnát/ 1005 min.

nórske romány

Harrymu sa rozpadol život a je odhodlaný upiť sa na smrť. Namiesto toho však pomôže staršej herečke Lucille uniknúť pomste mexického drogového kartelu, ktorému Lucilla dlhuje peniaze. Osloví priateľa z detstva, skorumpovaného policajta, ktorý predáva kokaín. Mexičania mu dali na splatenie dlhu desať dní. Hodiny tikajú a nad Oslom má vyjsť krvavý mesiac...

 

HERETIK, Anton

Dobro : príbehy zo psychoterapie /číta Jozef Kramár/ 322 min.

slovenské príbehy

V príbehoch zo psychoterapie autor približuje trinástich klientov, ktorých sprevádzal počas psychoterapie pri hľadaní dobra – ich vlastnej múdrosti, ktorá im môže pomôcť zvládať duševné ťažkosti, životné problémy či zložité vzťahy. Nie je to zbierka pracovných úspechov. O svojich klientoch píše s rešpektom a s pokorou.