MOKRÝ, Erika

Tak trocha inak /číta Dora Kulová/ 339 min.

slovenské prózy

Skutočný príbeh mladej Slovenky žijúcej vo Francúzku, ktorá prekonala rakovinu prsníka a rozhodla sa ukázať svet onkologického pacienta, z tak trocha inej strany, ako väčšina z nás pozná. Táto kniha nie je o smrti, je to príbeh plný humoru, tragikomédie, všedných aj nevšedných situácií a pohľadov na ne.

 

HORST, Jørn Lier

Zadná izba : Druhý diel série Odložený prípad /číta Igor Šabek/ 702 min.

nórske romány

Keď náhle umiera bývalý minister zahraničných vecí Bernhard Clausen, zavolá si inšpektora Wistinga samotný generálny prokurátor. V chate politika sa po jeho smrti niečo našlo. Niečo, čo je v absolútnom rozpore s tým, ako Clausen žil a pracoval. Nebol azda tým poctivým politikom, za akého ho všetci mali? V hre je nielen jeho povesť, ale aj povesť krajiny.

 

REICHS, Kathy

Holé kosti / číta Lucia Hrašková/ 627 min.

americké romány

V Charlotte je horúce leto a Tempe sa teší na dovolenku pri mori. Ale najprv musí identifikovať kosti novorodenca, a neskôr aj dve obhorené telá, pokryté akousi čudnou hmotou, ktoré sa našli v troskách malého lietadla. No najväčšou záhadou sú kosti, čo počas pikniku na odľahlej usadlosti vyhrabe zo zeme pes. Spočiatku pripomínajú pozostatky nejakého veľkého zvieraťa, no podrobná analýza v laboratóriu potvrdí prítomnosť ľudských tkanív.

 

BÖRJLINDOVCI, Cilla a Rolf

Gangréna /číta Eva Mankovecká/ 922 min.

švédske romány

Brutálny bombový útok otriasol celým Švédskom. Polícia zatkne podozrivého. Olivia  sa spojí s komisárkou Mette Olsäterovou, pretože sa domnievajú, že došlo k justičnému omylu. Vyšetrovanie ich dovedie do sveta sexuálneho násilia a mužov, ktorý sú schopný urobiť čokoľvek, aby si udržali moc. V tom istom čase bývalý policajt Tom Stilton v centre Thajska hľadá muža, ktorý žije na riečnej lodi, odkiaľ pochádza heroín. Vyšetrovanie ho dovedie k nečakaným odhaleniam.

 

HORST, Jørn Lier

Katharinin kód : prvý diel série Odložený prípad /číta Michal Novák/ 824 min.

nórske romány

Vo Wistingovej skrini leží už dvadsaťštyri rokov zložka k starému prípadu. S manželom nezvestnej Kathariny sa už medzičasom spriatelil a na výročie jej zmiznutia sa obaja muži zvyknú stretnúť. Tento rok však Wisting Martina Haugena doma hľadá márne. Zmizol. Podarí sa mu rozlúštiť Katharinin kód?

 

SEIERSTAD, Åsne

Kníhkupec z Kábulu /číta Katarína Turčanová/ 637 min.

nórske romány

Åsne Seierstad strávila štyri mesiace v rodine Sultána Chána a splynula so životom obyčajných obyvateľov Kábulu. Jej pohľad na každodennosť rodiny je unikátnym svedectvom o spôsobe života, ktorý je pre Európanov takmer nepredstaviteľný. V centre pozornosti stojí Sultán Chán – na jednej strane zanietený milovník umenia a kultúrny človek, na strane druhej silne patriarchálne založený despota riadiaci sa prastarými rodovými zvykmi.

 

LÄCKBERG, Camilla

Zlatá klietka /číta Eva Mankovecká/ 750 min.

švédske detektívne romány

Na pohľad sa zdá, že Faye má všetko. Perfektného manžela, milovanú dcérku a luxusný byt v najlepšej štvrti Štokholmu. No cíti sa ako väzeň v zlatej klietke. Pre svojho manžela Jacka sa vzdala všetkého. Keď ju Jack sklame, Faye odrazu nemá nič. Najprv ju ochromí bezmocnosť, no potom sa rozhodne, že sa postaví na nohy a kruto sa pomstí.

 

WOODOVÁ, Naomi

Pani Hemingwayová /číta Lucia Hrašková/ 462 min.

americké romány

Hadley, Fife, Martha a Mary – štyri zákonité manželky Ernesta Hemingwaya. Autorka nenazerá len do manželského spolužitia, ale ocitáme sa aj v Paríži, Madride, na Floride, v odľahlom Ketchume. Tam všade nás zavedie autorka, tam všade hľadá odpoveď na základnú otázku: Čo núti Hemingwaya uzatvárať stále nové a nové vzťahy, ako to, že nikdy nie je schopný zaplniť prázdno v srdci, zahnať nepokoj?

 

DE BERNIÈRES, Louis

Toľko života /číta Peter Pilz/ 660 min.

anglické romány

Začiatkom dvadsiatych rokov 20. storočia Daniel odíde s Rosie a ich malou dcérkou na Cejlón, kde chcú začať nový život a zabudnúť na traumy vojny. No ani tu sa nedokážu zbaviť pút, ktoré ich spájajú s domovom. Aj Rosiným trom sestrám, ktoré zostali doma v Anglicku, stoja v ceste za šťastím mnohé prekážky a v neľahkej dobe hľadajú spôsob, ako naplniť svoje túžby.

 

GIBNEYOVÁ, Patricia

Bludisko stratených duší /číta Dora Kulová/ 825 min.

írske romány

V katedrále mesta Ragmullin nájdu zavraždenú ženu a o pár hodín nato muža obeseného na strome pred domom, v ktorom býva. Vyšetrovaním poveria inšpektorku Lottie Parkerovú. Obaja mŕtvi majú rovnaké, veľmi zvláštne tetovanie na vnútornej strane stehna. Je jasné, že ich niečo spája, ale čo to je? Inšpektorka zistí súvislosť medzi dvomi mŕtvymi v prípade, ktorý vyšetruje, a nevyriešenými vraždami spred mnohých rokov.